Co dalej z Nord Stream 2? Kość niezgody między Polską a Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 19:17
- Jest w ogóle takie przekonanie, że przecież nigdy nie było problemów z rosyjskimi dostawami gazu, nawet w okresie zimnej wojny trwały regularnie, więc Rosja pod tym względem, mimo wszystkich kłopotów, głównie z Ukrainą, jest partnerem wiarygodnym - mówił na antenie radiowej Trójki Piotr Jeroszczyk
Audio
  • Kanclerz Merkel traktuje Nord Stream 2 jako "projekt gospodarczy" (Jedynka/Więcej świata)
Kanclerz Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki
Kanclerz Angela Merkel i premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/MARKUS HEINE

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Przywódcy Polski i Niemiec wskazywali na chęć współpracy i zapewniali o woli utrzymania dobrych stosunków na poziomie politycznym, jak i gospodarczym. Oboje jednak przyznali, że dzieli ich stosunek do projektu, który dzieli także Unię Europejską, czyli Nord Stream 2.

- Merkel od dawna podkreśla, że Nord Stream 2 to projekt gospodarczy i polityka nie ma nic do tego. W skrócie kanclerz mówi: jeśli Warszawa ma jakieś problemy, jest Komisja Europejska i tam załatwiajcie swoje sprawy, ale Niemcy nie chcą w tym jakoś uczestniczyć, tym bardziej, że przecież niemieckie koncerny są w to mocno zaangażowane - mówił Piotr Jędroszczyk.

- Jest w ogóle takie przekonanie, że przecież nigdy nie było problemów z rosyjskimi dostawami gazu, nawet w okresie zimnej wojny trwały regularnie, więc Rosja pod tym względem, mimo wszystkich kłopotów, głównie z Ukrainą, jest partnerem wiarygodnym, no i w związku z tym dlaczego by nie uzależnić się jeszcze bardziej od gazu rosyjskiego. Tutaj zgody oczywiście być nie może - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o 10-leciu istnienia Kosowa oraz alienacji prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro w Ameryce Południowej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Piotr Jędroszczyk ("Rzeczpospolita"), Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/kk

Czytaj także

Spotkanie Morawiecki-Merkel. "Presja Europy Środkowej ws. Nord Stream 2 kluczowa"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 18:55
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, z którą rozmawiał między innymi o kwestiach związanych z budową gazociągu Nord Stream 2. Sprawę w audycji "Puls Trójki" komentowali poseł PiS Dominik Tarczyński oraz senator PO, Waldemar Sługocki.
rozwiń zwiń