"Podwójne espresso" z wizytą w dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:09
Z okazji Święta Niepodległości, dzisiejszego poranka słuchacze Jedynki mogli poczuć się tak, jakby byli na spacerze w Milusinie, czyli w dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku. Monika Tarka i Robert Kilen wybrali się na zwiedzanie tego uroczego miejsca z opiekunem Milusina panem Jerzym Pawłowskim.
Audio
Dworek w Milusinie
Dworek w MilusinieFoto: Polskie Radio

- Jak Marszałek tutaj zamieszkał w 1923 roku to był właściwie osobą prywatną. Był to okres kiedy odsunął się od życia politycznego - opowiada pan Jerzy.  - To był jego pierwszy dom, prawdziwy, rodzinny, ciche i spokojne miejsce, które znalazł po ponad 30 latach trudnego i intensywnego życia. Przecież jak miał 19 lat został skazany na zesłanie na Syberię, na pięć lat. Później, po powrocie, wielokrotne aresztowania, konspiracja, pierwsza wojna światowa, walka z bolszewikami.  Nie oszczędzał się, co oczywiście odbiło się na jego zdrowiu. Dlatego to miejsce w Sulejówku było dla niego idealne. Tu była całkowita cisza, spokój, zaledwie kilka domów. Pies tylko czasami szczekał, tak jak teraz kiedy rozmawiamy - opowiadał Jerzy Pawłowski.


Monika Tarka i Robert Kilen w Milusinie Monika Tarka i Robert Kilen w Milusinie

Dlaczego pies z Milusina ma sto lat, jak wyglądał gabinet Piłsudskiego, czego Marszałek nie lubił jeść na obiad a co lubił pić i dlaczego trwają poszukiwania niedźwiedzia z salonu ? Tego wszystkiego można się dowiedzieć w czasie zwiedzania Milusina. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

 ***

 Audycja: "Podwójne espresso"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Jerzy Pawłowski (opiekun Milusina)

Data emisji: 11.11.2016

Godz. emisji: 5:00 - 6:00

mt/rk/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piłsudski lubił sobie pospać

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 13:08
W audycji "W Cztery oczy" przyjrzeliśmy się mniej znanym faktom z życia naszych wielkich postaci historycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe pamiątki po Józefie Piłsudskim w Archiwum Akt Nowych

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 15:41
Pisma do Józefa Piłsudskiego, laurki od uczniów, życzenia od kombatantów oraz dokumenty związane z gen. Edwardem Śmigłym-Rydzem uratowane w latach 60. od zniszczenia przez archiwistkę Danutę Filar zostały przez nią przekazane do Archiwum Akt Nowych.
rozwiń zwiń