X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:30
W Trójmieście postanowiono sprawdzić, jak zaczną się zachowywać gimnazjaliści i licealiści, kiedy zabierze im się dostęp do sieci. 102 nastolatków w wieku 12-18 lat na trzy doby dobrowolnie przestało korzystać z telefonów, internetu i telewizji.
Audio
  • Dr Maciej Dębski o uzależnieniu nastolatków od nowych technologii (Podwójne espresso/Jedynka)
Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii
Foto: Glow Images/East News

Dzieci mogły jedynie słuchać radia, ale nie przez internet, tylko tradycyjnie za pomocą radioodbiornika. - Przez ten eksperyment wygenerowaliśmy tak dużą jednostkę czasu wolnego, że w pierwszych godzinach dzieciaki po prostu się nudziły i nie wiedziały, co ze sobą zrobić. Baliśmy się, że w związku z tym zaczną rezygnować z udziału w badaniu. Jednak wszyscy uczestnicy dotrwali do końca - mówił dziś w "Podwójnym espresso" dr Maciej Dębski z fundacji Dbam o Mój Z@sięg, która przeprowadziła ten nietypowy eksperyment we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.

Z badań wynika, ze prawie połowa nastolatków ma telefon non stop przy sobie. Z komórką kładą się spać i wstają, wysyłają wiadomości czy zdjęcia w czasie śniadania, jazdy autobusem, a nawet w czasie oglądania telewizji czy odrabiania lekcji. 15 proc. nastolatków przyznało, że przychodzą do szkoły niewyspani z powodu nadmiernego korzystania z smartfonów, 64 proc. często nie odrabia z tego powodu zadań domowych.

Z trójmiejskiego eksperymentu wynika jednak, że - jak mówi dr Dębski - "to nie jest opowieść o uzależnionych dzieciach, tylko o różnych relacjach, a czasem o braku relacji, miedzy dziećmi i rodzicami". Więcej o tym, jak przebiegał eksperyment i co jeszcze z niego wyszło - w nagraniu audycji.

***

Audycja: "Podwójne espresso"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: dr Maciej Dębski (fundacja Dbam o Mój Z@sięg)

Data emisji: 23.11.2016

Godz. emisji: 5.40

mt/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nałogi internetowe. Już rodzice przedszkolaków powinni być czujni

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 16:54
- Jeśli nie wiesz, od czego jesteś uzależniony, spróbuj sobie tego odmówić. Nasze zachowanie w takiej sytuacji jest najprostszym objawem uzależnienia - podkreśla dr Bohdan Woronowicz, specjalista terapii uzależnień. Jak rozpoznać jedną z wielu form siecioholizmu u bliskich i zareagować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cienka granica między krytyką a hejtingiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 09:35
- W hejtowaniu nie chodzi o same wulgaryzmy, ale o kontekst w jakim te komunikaty padają - mówi doktor Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Romuald Sadowski. Papcio dziewczyn z ośrodka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 12:00
Dr Romuald Sadowski od kilkudziesięciu lat przez wychowanki domu poprawczego nazywany jest papciem. - To ciepłe, piękne słowo, jest mi miło, ale bywa, że i smutno, bo w życiu tych nastoletnich dziewcząt nie było bliskiej osoby, do której miałyby zaufanie - mówi.
rozwiń zwiń