Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:30
W Trójmieście postanowiono sprawdzić, jak zaczną się zachowywać gimnazjaliści i licealiści, kiedy zabierze im się dostęp do sieci. 102 nastolatków w wieku 12-18 lat na trzy doby dobrowolnie przestało korzystać z telefonów, internetu i telewizji.
Audio
  • Dr Maciej Dębski o uzależnieniu nastolatków od nowych technologii (Podwójne espresso/Jedynka)
Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii
Foto: Glow Images/East News

Dzieci mogły jedynie słuchać radia, ale nie przez internet, tylko tradycyjnie za pomocą radioodbiornika. - Przez ten eksperyment wygenerowaliśmy tak dużą jednostkę czasu wolnego, że w pierwszych godzinach dzieciaki po prostu się nudziły i nie wiedziały, co ze sobą zrobić. Baliśmy się, że w związku z tym zaczną rezygnować z udziału w badaniu. Jednak wszyscy uczestnicy dotrwali do końca - mówił dziś w "Podwójnym espresso" dr Maciej Dębski z fundacji Dbam o Mój Z@sięg, która przeprowadziła ten nietypowy eksperyment we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.

Z badań wynika, ze prawie połowa nastolatków ma telefon non stop przy sobie. Z komórką kładą się spać i wstają, wysyłają wiadomości czy zdjęcia w czasie śniadania, jazdy autobusem, a nawet w czasie oglądania telewizji czy odrabiania lekcji. 15 proc. nastolatków przyznało, że przychodzą do szkoły niewyspani z powodu nadmiernego korzystania z smartfonów, 64 proc. często nie odrabia z tego powodu zadań domowych.

Z trójmiejskiego eksperymentu wynika jednak, że - jak mówi dr Dębski - "to nie jest opowieść o uzależnionych dzieciach, tylko o różnych relacjach, a czasem o braku relacji, miedzy dziećmi i rodzicami". Więcej o tym, jak przebiegał eksperyment i co jeszcze z niego wyszło - w nagraniu audycji.

***

Audycja: "Podwójne espresso"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: dr Maciej Dębski (fundacja Dbam o Mój Z@sięg)

Data emisji: 23.11.2016

Godz. emisji: 5.40

mt/mg

Czytaj także

Nałogi internetowe. Już rodzice przedszkolaków powinni być czujni

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 16:54
- Jeśli nie wiesz, od czego jesteś uzależniony, spróbuj sobie tego odmówić. Nasze zachowanie w takiej sytuacji jest najprostszym objawem uzależnienia - podkreśla dr Bohdan Woronowicz, specjalista terapii uzależnień. Jak rozpoznać jedną z wielu form siecioholizmu u bliskich i zareagować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cienka granica między krytyką a hejtingiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 09:35
- W hejtowaniu nie chodzi o same wulgaryzmy, ale o kontekst w jakim te komunikaty padają - mówi doktor Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Romuald Sadowski. Papcio dziewczyn z ośrodka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 12:00
Dr Romuald Sadowski od kilkudziesięciu lat przez wychowanki domu poprawczego nazywany jest papciem. - To ciepłe, piękne słowo, jest mi miło, ale bywa, że i smutno, bo w życiu tych nastoletnich dziewcząt nie było bliskiej osoby, do której miałyby zaufanie - mówi.
rozwiń zwiń