Drugie śniadanie do szkoły często ląduje w koszu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 09:39
Marnowanie jedzenia jest sporym problemem w polskich szkołach – wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności.
Audio
  • Maria Kowalewska o tym, dlaczego dzieci nie zjadają drugiego śniadania (Podwójne espresso/Jedynka)
Drugie śniadanie do szkoły często ląduje w koszu
Foto: Glow Images/East News

Najczęściej do szkolnego kosza trafiają kanapki, surówki, zupy, warzywa i owoce. Uczniowie tłumaczą, że zamiast kanapki czy obiadu wolą zjeść słodycze lub słone przekąski.

- To spory problem, ponad 2/3 uczniów deklaruje, że wyrzuca do kosza drugie śniadanie, które dostaje do szkoły - mówiła dzisiaj w "Podwójnym espresso" Maria Kowalewska z FPBŻ. Zapytana, dlaczego tak się dzieje, odpowiedziała: "Często uczniowie skarżą się, że to co przynoszą z domu zwyczajnie im nie smakuje. Poza tym dziecko w szkole niestety woli zjeść coś słodkiego ze sklepiku albo coś co jest akurat modne a dostępne np. zapiekankę. Dzieci skarżą się też, że dostają zbyt duże porcje. Rodzic powinien przygotować taką liczbę kanapek, którą dziecko jest w stanie zjeść" - wyjaśniała Kowalewska.

Federacja Polskich Banków Żywności zwraca także uwagę na to, że przerwa obiadowa w szkole jest zbyt krótka. Ile w takim razie powinna ona trwać i co zrobić, żeby dziecko zjadało drugie śniadanie przynoszone z domu, można usłyszeć w nagraniu audycji.   

***

Tytuł audycji: "Podwójne espresso"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Maria Kowalewska (Federacja Polskich Banków Żywności)

Data emisji: 16.01.2017

Godzina emisji: 5.40

mt/ab

Czytaj także

Problem otyłości wśród dzieci. Przyczyną niewiedza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:24
- Zatrważające są wyniki badań. Aż 50 procent uczniów w Polsce w szkołach podstawowych i gimnazjach nie je pierwszego śniadania, co jest wbrew podstawowym zasadom poprawnej diety - mówi Joanna Jaczewska-Szyc z Instytutu Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieć drożdżówkę i zjeść drożdżówkę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 16:19
Polscy naukowcy stworzyli recepturę na zdrową drożdżówkę. Czy zostanie ona dopuszczona do produkcji i sprzedaży w sklepikach szkolnych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tym roku przepisy dotyczące żywienia w szkołach mniej restrykcyjne

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 13:00
W warszawskich szkołach nie będzie dużych zmian w dotychczasowym zdrowym żywieniu dzieci - wynika z rozmów z dyrektorami. Rok temu wprowadzono restrykcyjne przepisy w tym zakresie i niektóre z placówek miały problemy z dostosowaniem się do nich.
rozwiń zwiń