Wypadki, karambole. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:00
W Polsce trwają ferie - w jednych województwach się zaczynają, w innych już się kończą. W ten weekend jedni będą więc jechać na wypoczynek, a inni z niego wracać. Jak w tym okresie być bezpiecznym na drodze?
Audio
  • Marcin Grzebieluch o bezpiecznej jeździe zimą (Podwójne espresso/Jedynka)
Karambol na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Bąkowiec w powiecie piotrkowskim, 26 stycznia zderzyło się tam 76 samochodów, ponad 30 osób zostało rannych, 5 jest w stanie ciężkim
Karambol na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Bąkowiec w powiecie piotrkowskim, 26 stycznia zderzyło się tam 76 samochodów, ponad 30 osób zostało rannych, 5 jest w stanie ciężkimFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Paradoksalnie najbardziej niebezpieczne warunki zimą to te, kiedy nie ma śniegu i lodu - mówił dziś rano w "Podwójnym espresso", instruktor doskonalenia technik jazdy Marcin Grzebieluch. - Jak są dobre warunki pogodowe, czujemy się bezpiecznie. Jak czujemy się bezpiecznie, jeździmy szybko i mniej uważamy na drodze. Ponad połowa wypadków to wypadki w dobrych warunkach atmosferycznych.

Jak twierdzi pan Marcin, "żaden z kierowców, wstając rano, nie planuje, że będzie miał wypadek czy stłuczkę. To zawsze sytuacja nieprzewidywalna, można jednak zadbać o to, żeby ryzyko było mniejsze".

Jak przygotować samochód do jazdy zimą i jak zmienić styl jazdy o tej porze roku, żeby być bezpiecznym, usłyszycie w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Podwójne espresso"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Marcin Grzebieluch (Akademia Bezpiecznej Jazdy Carevent)

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 5.40

mt/mg

Czytaj także

Dzięki odblaskom bezpieczniej przejdziesz przez zimę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 20:01
- Coraz bardziej popularne stają się u nas odblaskowe elementy odzieży. To od nas zależy jakiego typu ma to być gadżet, ale ważne by był on widoczny z przodu i z tyłu - podkreśla Iwona Jurkiewicz z Komendy Stołecznej Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wymienilibyśmy swoje samochody na pojazdy elektryczne?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 14:03
Zainteresowanie samochodami zasilanymi prądem ostatnio gwałtownie wzrosło. Szczególnie po ogłoszeniu rządowego planu, zgodnie z którym już za kilka lat po polskich drogach ma jeździć spora liczba samochodów elektrycznych. Nie brakuje opinii sceptycznych, ale znaczna część Polaków przyznaje, że chciałaby wypróbować nowy wynalazek.
rozwiń zwiń