Superżywność. Moda czy przepis na długie życie?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 11:50
Ostatnio modny stał się termin superfood. Chodzi o superżywność - produkty, które mają odmładzać nasz organizm i uchronić nas przed rakiem, cukrzycą, udarami czy chorobami serca.
Audio
  • Joanna Neuhoff-Murawska o tym, czym jest superżywność (Podwójne espresso/Jedynka)
Egzotyczne superprodukty stały się popularne wśród osób dbających o dietę. Czy słusznie?
Egzotyczne superprodukty stały się popularne wśród osób dbających o dietę. Czy słusznie?Foto: Shutterstock.com/Linda Vostrovska

Pojawiają się określenia, że superfood to dietetyczni supermani XXI wieku. - To produkty, które w porównaniu z innymi zawierają bardzo dużą dawkę witamin, minerałów czy substancji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie - mówiła "Podwójnym espresso" dietetyczka Joanna Neuhoff-Murawska.

W wielu artykułach prasowych można znaleźć informację, że do grona najpopularniejszych produktów superżywności należą: spirulina, jagody goji i acai, nasiona chia, quinoa (komosa ryżowa) czy zielony jęczmień. - Często zachłystujemy się nowościami, egzotycznymi i drogimi, a tymczasem tuż obok na półce leży zwykły polski czosnek, który jest znakomitym superproduktem. Jagody acai, owszem, są bardzo cenne, ale nasze polskie jagody też są świetne. Zawierają dużą dawkę luteiny, która znakomicie wpływa na wzrok. Na topie polskich superfood są brokuły, jarmuż, miód, natka pietruszki i ryby, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe - mówiła ekspertka.

Czy superżywność to przepis na długie życie w zdrowiu, usłyszycie z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Joanna Neuhoff-Murawska (dietetyczka)

Data emisji: 15.03.2017

Godzina emisji: 5.40

mt/mg/kd

Czytaj także

Co roku polska rodzina wyrzuca żywność o wartości 2 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 13:00
Co roku czteroosobowa polska rodzina wyrzuca żywność o wartości nawet 2 tysięcy złotych - jak wynika z badania "Nie marnuj jedzenia 2016" przeprowadzonego przez Federację Polskich Banków Żywności. To mnóstwo niepotrzebnie traconych pieniędzy, które można by przeznaczyć na coś innego,  chociażby na wakacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Produkty "bio", "fit", "light" - nie daj się nabrać!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 13:40
Osoby, które się odchudzają lub chcą po prostu odżywiać się zdrowo, często sięgają po produkty oznaczone jako dietetyczne. Okazuje się jednak, że to pułapka zastawiona przez marketingowców!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimą trzeba jeść więcej? Dietetyk: to mit!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 12:00
Zimą jedzmy inaczej - nie chodzi o to, żeby o tej porze roku jeść bardziej kaloryczne potrawy. - To mit, że nasz organizm zimą potrzebuje więcej kalorii niż latem - mówi dietetyk kliniczny Katarzyna Kosałka.
rozwiń zwiń