Prawdziwy "Azyl". Z wizytą w willi warszawskiego zoo

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 10:30
Od dziś w kinach "Azyl", film o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo przez dyrektora Jana Żabińskiego i jego żonę Antoninę (w tej roli Jessica Chastain).
Audio
  • Z wizytą w willi Żabińskich. To tu toczy się akcja "Azylu" (Podwójne espresso/Jedynka)
Willa Zabinskich w warszawskim zoo
Willa Zabinskich w warszawskim zooFoto: Polskie Radio

Piękna historia o ludzkiej odwadze i dobroci, po którą sięgnął Hollywood, rozegrała się w willi stojącej w stołecznym zoo. Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzili to miejsce w dzisiejszym "Podwójnym espresso".

- Ten dom był zawsze niezwykle gościnny, głośny, otwarty i wesoły. Tutaj toczyło się życie kulturalne przedwojennej Warszawy - opowiada opiekunka willi pani Olga Zbonikowska - Poza tym w tym domu mieszkały we wszystkich pokojach zwierzęta. Była to ulubienica dyrektora, szympansica Lusia, ulubieniec pani Antoniny, czyli borsuk, przebiegały dzikie koty, latały ptaki.

Olga Zbonikowska i Monika Tarka Olga Zbonikowska i Monika Tarka

Nawet po zamknięciu zoo w 1939 roku, w willi nadal było tłoczno, wśród dużej liczby gości łatwiej było ukryć uciekinierów z warszawskiego getta. Najważniejszym elementem w salonie domu jest fortepian. - Kiedy do budynku zbliżali się Niemcy, a często tu zaglądali, pani Antonina siadała przy fortepianie i grała melodię Offenbacha "Piękna Helena". Ostrzegało to ukrywające się osoby, że należy zniknąć. Należy zejść do piwnicy, wydostać się tunelem na zewnątrz i przeczekać niebezpieczny czas w klatkach dla zwierząt - opowiada pani Olga Zbonikowska.

Jak wygląda piwnica, w której ukrywali się uciekinierzy i co jeszcze można zobaczyć w willi w warszawskim zoo, usłyszycie w nagraniu audycji.

Słynny fortepian Żabińskich Słynny fortepian Antoniny Żabińskiej

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Olga Zbonikowska (opiekunka willi Żabińskich)

Data emisji: 24.03.2017

Godzina emisji: 5.40

mt/mg

Prowadzący audycję przed willą Żabińskich Prowadzący audycję przed willą Żabińskich

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa, Żydzi, zagłada. Zapamiętać koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:00
Rozmowa z Joanną Rudniańską, autorką książki "Kotka Brygidy", na podstawie którego powstało premierowe słuchowisko Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żydzi ukrywani w zoo. "Zaczęło się od kilku osób"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 12:00
– Ojciec przedstawił matce sytuację i zapytał, czy podejmą się takiego ryzyka – mówiła Teresa Żabińska-Zawadzki o bohaterskim czynie swoich rodziców Jana i Antoniny Żabińskich.
rozwiń zwiń