Polski wynalazek pozwoli lepiej spać i zaprogramuje nasze sny?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 10:55
Już od 30 do 40 proc. Polaków cierpi na bezsenność, 8 proc. regularnie dręczą koszmary. Być może już niedługo ukołysze nas do snu telefon komórkowy, a konkretnie wymyślona przez Polaków aplikacja o nazwie Nightly, którą interesują się specjaliści z całego świata.
Audio
  • Polski wynalazek pozwoli lepiej spać i zaprogramuje nasze sny? (Podwójne espresso/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Jej skuteczność właśnie została przebadana przez psychologów z Uniwersytetu SWPS. - Przed snem oglądamy na ekranie telefonu czy tabletu pewne motywy audiowizualne, takie jak las, łąka, morze. Wprowadza nas to w relaksujący stan, idziemy spać, a w momencie kiedy w nocy zdarzy nam się szarpać czy przekręcać, aplikacja to wyczuwa i ponownie emituje dźwięki z relaksujących motywów. Jednym zdaniem, kołysze nas do snu - mówił w Podwójnym espresso psycholog społeczny dr Konrad Maj, który stał na czele zespołu badającego wpływ Nigtly na człowieka.

Pierwsze wyniki badań już są analizowane. - Na kilku poziomach znaleźliśmy dane wskazujące na to, że to działa. Nastrój jest lepszy a jakość snu się poprawia, oczywiście po kilku tygodniach użytkowania, bo badaliśmy działanie aplikacji w kilku czasowych fazach - mówił dr Maj.

Zapytany, czy polski wynalazek programuje sny, odpowiedział, że to na pewno jest przyszłość tego typu rozwiązań. Na razie jest to raczej przypadkowe. - Kiedy testowałem aplikację na sobie zasypiając z motywem morza, śniło mi się, że płynę kajakiem - mówił gość Podwójnego espresso.

Dlaczego powinniśmy chodzić spać w skarpetkach a do sypialni zaprosić psa, usłyszycie z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Gość: dr Konrad Maj (psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS)

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Data: 5.10.2017

Godzina: 5:40

kh

Czytaj także

Jak spać, by się wyspać? Kilka bezcennych rad eksperta

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 19:20
- Sen to przede wszystkim odpoczynek i czas odnowy komórek całego organizmu - mówi psychiatra, dr Wojciech Jernajczyk.
rozwiń zwiń