Wielka kumulacja. Jak ugryźć 130 milionów?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 09:00
W piątek 13-go Polacy po raz pierwszy będą mieli szanse wygrać w grach liczbowych aż 130 milionów złotych. Taka jest kumulacja w dostępnej w naszym kraju od niedawna loterii Eurojackpot.
Audio
  • Dr Ewa Jarczewska-Gerc o tym, dlaczego chcemy wygrywać wielkie sumy (Podwójne espresso/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/welcomia

Jakie są szanse na wygraną? 135 razy mniejsze niż prawdopodobieństwo, że zabije nas meteoryt. Astronom Alan Harris obliczył, że prawdopodobieństwo bycia uśmierconym przez meteoryt wynosi około 1:700 000, tymczasem szansa wygrania głównej nagrody w Eurojackopt to 1 do 95 344 200.

Dlaczego w takim razie gramy? Na to pytanie odpowiadała dzisiaj w "Podwójnym espresso" psycholog Uniwersytetu SWPS dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Kieruje nami iluzja nierealistycznego optymizmu. Uważamy, że los, kosmos, siła wyższa, Pan Bóg , lubią nas bardziej niż innego przeciętnego człowieka. To daje nam wiarę w to, że to my możemy wygrać, a nie ktoś inny - mówiła specjalistka. - Racjonalne myślenie wcale nie steruje naszymi życiowymi wyborami, choć tak nam się wydaje. Zdrowy, dobrze funkcjonujący człowiek to taki, który nie postrzega rzeczywistości w stu procentach trafnie, tylko właśnie taki który żyje w iluzjach.

Ile trzeba wydać, żeby mieć 100 proc. szans na wygraną i dlaczego większość osób, które wygrywają duże pieniądze, traci je w ciągu 5 lat, usłyszycie w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Prowadzi: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: dr Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 5.40

mt/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy Dzień Uśmiechu z Wiesławem Tupaczewskim

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:00
"Minuta śmiechu przedłuża życie o godzinę" - mówi chińskie przysłowie i znajduje to potwierdzenie w naukowych badaniach.
rozwiń zwiń