Miejsce, gdzie pączki zamawiał marszałek Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 08:00
Niektórzy mówią, że na Woli są najlepsze pączki w Warszawie. Nasi dziennikarze Monika Tarka i Robert Kilen, postanowili to sprawdzić.
Audio
  • Sylwia Tomaszkiewicz o cukierni, w której pączki zamawiał Piłsudski (Podwójne espresso/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

W małej cukierni w starej kamienicy nic innego się nie robi. Przez cały rok, na okrągło, tylko pączki z marmoladą. I tak już od kilku pokoleń.

- Jestem czwartym pokoleniem Pracowni Cukierniczej Zagoździński, teraz rośnie piąte pokolenie, które przejmie to miejsce - opowiadała w "Podwójnym espresso" Sylwia Tomaszkiewicz, która nauczyła się robić pączki od swojej mamy, mama od babci a babcia od pradziadka, znanego w okresie międzywojennym cukiernika Władysława Zagoździńskiego.

To u pana Władysława kupował pączki marszałek Józef Piłsudski. - Przysyłał po nie swojego adiutanta - opowiada pani Sylwia i dodaje, że od tamtego czasu receptura się nie zmieniła. - Odwiedzają nas jeszcze klienci, którzy pamiętają tamte czasy. Wtedy jako małe dzieci przychodzili tu po kościele, prowadzeni przez babcię czy mamę. Potem oni przyprowadzali swoje dzieci, a one swoje . I tak jest od pokoleń - mówi pani Sylwia.

Dlaczego przed cukiernią codziennie stoi stary stołek i ile godzin w tłusty czwartek czeka się w kolejce na pączka, dowiecie się słuchając fragmentu audycji.
 
Ciekawostki:
- Każdy Polak w tłusty czwartek zjada średnio 2,5 pączka. Zjemy ich więc dziś niemal 100 milionów.
- Największy pączek świata mierzył 1,83 m średnicy, 0,5 m grubości i ważył 393,72 kg! Powstał w 2004 roku w Nowym Jorku.
- Najdroższego pączka świata można zjeść w Miami na Florydzie. Pokryty jest posypką z 24-karatowego złota i ma smak luksusowego szampana. Jeden pączek kosztuje 100$.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Sylwia Tomaszkiewicz (Pracownia Cukiernicza Zagoździński)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 5.40

mt/mg

Czytaj także

Tanie pączki "parówkami cukiernictwa"?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 11:50
W tłusty czwartek pączki jedzą prawie wszyscy Polacy, tylko 5 proc. deklaruje, że nie zje tego smakołyku. W sumie w Polsce zjemy dziś średnio od 90 do 100 milionów pączków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Mikołaj ma duży brzuch i co robi latem?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 08:51
Czy Mikołaj ma żonę i skąd bierze pieniądze na prezenty... czyli Mikołajki według przedszkolaków. Mikołajki obchodzimy by pamiętać o świętym biskupie z Mirry, który pomagał biednym. Stąd zwyczaj dawania w ten dzień podarków.
rozwiń zwiń