Smartfony - nowe zagrożenie dla zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:00
Wraz z rozwojem nowych technologii w psychologii pojawiły się dwa pojęcia dotyczące uzależnienia od smartfonu: fonoholizm i nomofobia.
Audio
  • Dr Maciej Dębski o zagrożeniach związanych z używaniem smartfonów (Podwójne espresso/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GaudiLab

Dzisiaj rusza projekt pod hasłem "Domowy kodeks", która ma uświadomić Polakom, jak rozsądnie, bez stresu i bez narażania zdrowia psychicznego korzystać z urządzeń cyfrowych.

- Z naszych badań wynika, że w wielu domach w Polsce nie funkcjonują żadne reguły dotyczące używania smartfonów, tabletów, komputerów czy internetu. Namawiamy do tego, żeby każdy rodzic usiadł z dzieckiem i ustalił wspólne zasady korzystania z mediów cyfrowych - mówił w "Podwójnym espresso" dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o zasięg", która jest organizatorem akcji.

- Jeżeli rodzic w sposób niekontrolowany i nieświadomy daje 2-3 letniemu dziecku tablet, to de facto buduje w nim bardzo negatywne nawyki. Takie dziecko jest na drodze do uzależnienia się od mediów cyfrowych, do fonoholizmu, a w jego efekcie do nomofobi - przekonywał ekspert. Pytany o to, czym jest nomofobia, odpowiedział: - To stan, w którym nie możemy funkcjonować bez telefonu komórkowego, odczuwamy lęk kiedy nie jesteśmy w cyfrowym kontakcie z innymi. Smartfon staje się centrum życia, przestajemy realizować swoje pasje, cały czas poswięcając telefonowi.

Dlaczego powinno się trzymać smartfon daleko od siebie i czy uzależnienie od mediów cyfrowych to nowa choroba cywilizacyjna, usłyszycie w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: dr Maciej Dębski (Uniwersytet Gdański i Fundacja "Dbam o zasięg")

Data emisji: 16.02.2018

Godzina emisji: 5.40

mt/mg

Czytaj także

Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:30
W Trójmieście postanowiono sprawdzić, jak zaczną się zachowywać gimnazjaliści i licealiści, kiedy zabierze im się dostęp do sieci. 102 nastolatków w wieku 12-18 lat na trzy doby dobrowolnie przestało korzystać z telefonów, internetu i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka uzależnień u młodzieży? Miłość i czas

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 20:36
- Głównym zaniedbaniem w stosunku do nastolatków jest brak czasu. Mówiło się kiedyś, że ważna jest nie ilość a jakość, ale zrozumieliśmy to zbyt dosłownie - mówi psycholog Maria Rotkiel.
rozwiń zwiń