Śniadanie powinno być pożywne i gorące

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 15:40
- W Europie ludzie jedzą tzw. śniadanie kontynentalne, czyli śmieciowe. W takim jedzeniu nie ma nic z czego organizm miałby budować swoją siłę - mówiła w "Podwójnym espresso" podróżniczka i dziennikarka Beata Pawlikowska, autorka książki "Śniadania świata".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Studio ART/ Shutterstock

Zamiast croissanta czy bułki sięgajmy po pieczywo zrobione z pełnoziarnistej mąki, posmarowane np. dojrzałym, kremowym avocado - radziła podróżniczka. - Zostaliśmy wychowani w tradycji kanapkowo-serowożółto-pomidorowej. Mamy kromkę białego pszennego chleba, plasterek żółtego sera, który działa ochładzająco na organizm i do tego pomidor, który też działa ochładzająco. Takie śniadanie nie daje nam nic oprócz krótkiej chwili przyjemności - mówiła Pawlikowska.

- Śniadanie powinno być gorące. Wtedy człowiek ma energię do tego, żeby działać przez cały dzień. W takich krajach, gdzie się dużo pracuje np. w Peru ludzie jedzą na śniadanie dokładnie to samo co na obiad i kolację, czyli ogromny talerz zupy z warzywami i makaronem - dodała.

Gdzie je się najlepsze śniadanie świata? Co jeść na biwaku zamiast mielonki? I gdzie pije się słoną herbatę z mlekiem? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w nagraniu audycji.

***

Audycja: Podwójne espresso

Gość: Beata Pawlikowska

Autorzy: Monika TarkaRobert Kilen

Emisja: 27.03.2018

Godzina: 5.40

abi

Czytaj także

Dzień św. Patryka - katolickie święto, które podbiło cały świat

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:58
17 marca to Dzień św. Patryka, patrona Irlandii. To jedno z najpopularniejszcyh świąt na świecie, jest obchodzone nawet w Chinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska stolica ceramiki - Bolesławiec

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 13:20
Tym razem w audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do miasta na Dolnym Śląsku. Najstarsze ślady pobytu człowieka w rejonie Bolesławca pochodzą z młodszej fazy późnego paleolitu, tj. ok. 10 000 lat p.n.e. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukamy wiosny w Wiośnie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 08:46
- Mamy aż pięć rodzajów wiosny - mówili w "Podwójnym espresso" Monika Tarka i Robert Kilen. 
rozwiń zwiń