Matka Polka zmęczona i sfrustrowana

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 11:35
- My, Polki, kochamy swoje dzieci niezwykle, mamy poczucie, że przede wszystkim jesteśmy mamami. Ale jednocześnie jesteśmy jednymi z najbardziej sfrustrowanych matek na świecie - twierdzi Katarzyna Pawlikowska, autorka książki "YEStem kobietą".
Audio
  • Katarzyna Pawlikowska o swojej książce "YEStem kobietą" i sytuacji polskich matek (Podwójne espresso/Jedynka)
Nadmiar obowiązków? Odpuść sobie
Nadmiar obowiązków? Odpuść sobieFoto: Shutterstock/SFC

Z czego wynika ta frustracja? Jak twierdzi gość dzisiejszego "Podwójnego espresso" powodem jest to, że Polki na pierwszym miejscu są mamami, na drugim gospodyniami domowymi, a rozwój osobisty zostawiają na potem.

- Polskie mamy próbują być idealne na wszystkich polach i to jest największa krzywda, jaką my same sobie robimy. Drogie panie, to nie mężczyźni, nie zły świat, nie polityka, nie przypadki losowe, my same siebie tak urządziłyśmy. Nie potrafimy wrzucić na luz - mówi Pawlikowska.

Jej zdaniem Polki niepotrzebnie biorą wszystko na siebie. - Jesteśmy takie poważne w tym co robimy, mamy mało dystansu do siebie, zjada nas poczucie odpowiedzialności, które łączy się z poczuciem winy. Padamy na twarz o 11 wieczorem, smażąc kotlety na jutro, a taka fajna książka leży przy łóżku i czeka, żebyśmy ją przeczytały - mówiła autorka książki "YEStem kobietą". - Powiem wprost. Dajmy szansę naszym mężom, partnerom, ojcom naszych dzieci. Nie ściągajmy z nich obowiązków, nie zawsze tak jest, że oni nie chcą nam pomóc - dodaje.

Jak myśli o sobie Polka i z czym ma największy problem, usłyszycie w nagraniu fragmentu audycji.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: Katarzyna Pawlikowska (autorka książki "YEStem kobietą")

Emisja: 25.05.2018

Godzina: 5.40

mt/mg

Czytaj także

Macierzyństwo. Kiedyś coś normalnego, dziś wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 20:07
Chyba nadal dominuje przekonanie, że mężczyzna powinien pracować na utrzymanie żony i dzieci, a to właśnie kobieta powinna mieć na głowie cały dom i wychowanie potomstwa. Czy współczesne rodziny rzeczywiście funkcjonują według stereotypu?
rozwiń zwiń