X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czekając na cud - heroiczna walka rodziców o wybudzenie córki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 10:18
"Zamknięta w butelce ze szkła zielonego" to poruszający reportaż o nadziei, miłości i poświęceniu. Czy Jola wybudzi się po 10 latach śpiączki?
Audio
  • dr Andrzej Lach z Kliniki Budzik i Cezary Galek autor reportażu o nadziei dla osób w śpiączce (Reportaż w Jedynce/Jedynka)
  • "Zamknięta w butelce ze szkła zielonego" - reportaż Cezarego Galka (Reportaż w Jedynce/Jedynka)
Klinika Budzik
Klinika BudzikFoto: Facebook.com/Fundacja-Ewy-Błaszczyk-Akogo

Miała 28 lat, gdy zdiagnozowano u niej guza mózgu. Po operacji Jola wybudziła się, ale po krótkim czasie zapadła w śpiączkę, w której jest już od 10 lat. Nikt nie wróżył jej długiego życia. Jeszcze w szpitalu mówiono, że dni Joli są policzone. Po krótkim pobycie w zakładzie opiekuńczym w Krośnie rodzice zdecydowali, że lepiej sami się córką zaopiekują. Zabrali ją do domu, uczyli się trudnych zasad karmienia przez sondę, odsysania itd.

Matka chorej - Maria Podolska, od początku mocno wierzy, że córka wkrótce się obudzi. Wraz z mężem nie pozwalają córce odejść. Pani Maria ma na to swoje matczyne sposoby. Rozmawia z córką, nawet na nią pokrzykuje. Powiesiła w pokoju kolorowe elementy, bo to stymuluje ludzi w śpiączce. Wie co córka lubi, a co ją drażni. Nie lubi głaskania po włosach i śląskich piosenek. Matka przekorne włącza śląskie piosenki, bo widzi reakcję chorej.

Mimo braku zainteresowania losem chorej Joli ze strony szpitala, opieki społecznej czy nawet parafii, rodzice nie żalą się, nie proszą o pomoc i mimo, iż utrzymują się z emerytur, dają radę. Rodzinę wspierają znajomi i rehabilitantka.

Po emisji reportażu w audycji odbyła się dyskusja, w której udział wzięli: dr Andrzej Lach z Kliniki "Budzik" i Cezary Galek - autor reportażu.

Klinika Budzik przyjmuje tylko dzieci, ale - jak powiedział w audycji dr Andrzej Lach - jest nadzieja na powstanie, i to w perspektywie kilku miesięcy, podobnych klinik dla osób dorosłych. To daje nadzieję dla takich osób jak Jola.

Zachęcamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Zamknięta w butelce ze szkła zielonego"

Autor reportażu: Cezary Galek (Radio Zachód)

gość audycji: dr Adnrzej Lach (Klinika "Budzik

Data emisji: 20.06.2016

Godzina emisji: 23.15

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Budzik" naprawdę budzi do życia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 12:11
Pierwsza w Polsce klinika zajmującą się leczeniem dzieci w śpiączce rozpoczyna działalność. Budowę placówki zainicjowała Fundacja "Akogo" Ewy Blaszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyją, choć są skazani na niebyt. Los osób w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 00:30
- Czekałam na tę chwilę, żeby chociaż powiedziała mama. I doczekałam się – mówi w reportażu "Powrót” Jana Kasi mama dziewczynki, która wybudziła się ze śpiączki.
rozwiń zwiń