Powstanie Warszawskie. Wykonać ostatni rozkaz

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 10:00
Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek, żołnierz AK musi wykonać rozkaz. Żołnierz nigdy nie jest z niego zwolniony.
Audio
  • Reportaż "Wykonać rozkaz" (Noc z Reportażem/Jedynka)
Cmentarz Powstańców Warszawy, który znajduje się  przy ul. Wolskiej 174176, to największy w Europie cmentarz wojenny
Cmentarz Powstańców Warszawy, który znajduje się przy ul. Wolskiej 174/176, to największy w Europie cmentarz wojennyFoto: Noctua/Wikipedia/Domena publiczna

Musi doprowadzić do tego, żeby bezimienni żołnierze Armii Krajowej, których prochy złożone są na Cmentarzu Powstańców Warszawskich doczekali się, żeby ich imiona i nazwiska pojawiły się na tablicach pamięci razem z nazwiskami dotąd bezimiennych osób cywilnych, których prochy również tam są. Na cmentarzu, który znajduje się w warszawskiej dzielnicy Wola spoczywa około 50 tysięcy osób, które zginęły podczas Powstania Warszawskiego.

>>> Zobacz serwis specjalny Powstanie Warszawskie<<< 

Pani Wanda od lat walczy o to, aby to miejsce otrzymało godną rangę. Tym bardziej, że jest to miejsce pochówku  tysięcy cywilnej ludności Woli, którzy w pierwszych dniach sierpnia 1944  roku masowo byli mordowani.. Zginęło ich około 30 tysięcy w ciągu zaledwie kilku dni. Pani Krystyna Dimitow jest jednym z ostatnich świadków tamtych wydarzeń. Cudem przeżyła… Na cmentarzu jest również grób Wandy Lurie, o której syn mówi POLSKA NIOBE… Pani Traczyk-Stawska musi wypełnić rozkaz, tym bardziej, że ponad 70 lat po Powstaniu niewiele osób wie o istnieniu największego powstańczego cmentarza.

***

Tytuł reportażu: "Wykonać rozkaz"   

Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska 

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 1.13

Czytaj także

Rzeź Woli - eksterminacja mieszkańców Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 06:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Armia Krajowa w Powstaniu Warszawskim nie zawiodła"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 17:30
Efektem każdego powstania jest impuls i wskazówka dla kolejnych pokoleń, że o wolność trzeba walczyć - mówił w poniedziałek prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski w trakcie uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zośkowiec" - książka o Powstaniu Warszawskim, która inspiruje pytania o naszą codzienność

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 13:00
Jarosław Wróblewski przyznaje, że spotkania z bohaterem książki Henrykiem Kończykowskim pseudonim Halicz zmieniły jego życie. - Otworzyły mi głowę, serce na pytania dla kogo żyję, po co żyję, co jest dla mnie priorytetem - wspomina gość Jedynki.
rozwiń zwiń