Patrycja, która w każdym rozmówcy znajdowała człowieka

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:03
Wspomnienie przedwcześnie zmarłej wybitnej reportażystki Patrycji Gruszyńskiej-Ruman, laureatki wielu nagród w kraju i za granicą, uhonorowanej Złotym Mikrofonem za wrażliwość w opowiadaniu prawdy o człowieku i świecie.
Audio
  • Patrycję Gruszyńską - Ruman wspominają: Magda Balcerak, Irena Piłatowska, Janina Jankowska, Rafał Porzeziński, Waldemar Kasperczak, Paweł Kęska (Noc z reportażem/Jedynka)
  • "Wrócę, kiedy słońce nie będzie mi już potrzebne" - reportaż Partycji Gruszyńskiej - Ruman (Noc z reportażem/Jedynka)
  • "WINna-Nie WINna" - reportaż Partycji Gruszyńskiej - Ruman (Noc z reportażem/Jedynka)
Partycja Gruszyńska-Ruman
Partycja Gruszyńska-RumanFoto: Polskie Radio

W specjalnym wydaniu "Nocy z reportażem" wspominaliśmy naszą radiową koleżankę, wspaniałego człowieka, matkę i wybitną reportażystkę.

Rafała Porzezińskiego, który przez trzy lata współpracował z Patrycją Gruszyńską-Ruman urzekło w niej to, że "niezależnie z kim rozmawiała, to znajdowała w tym kimś człowieka. Była osobą niezwykle odpowiedzialną i zakochaną w pracy, mądrą i piękną dziewczyną" - wyznał dyrektor radiowej Jedynki..

Dla Janiny Jankowskiej odejście Patrycji jest jak strata dziecka. - Była moją uczennicą i dużą częścią mojego życia, od kilku lat byłyśmy blisko. Była ciekawa wszystkiego, chłonna, zadawała wiele pytań, otwarta, wrażliwa - opisywała zmarłą Janina Jankowska.

- Piękna dziewczyna, ulotna, delikatna, wrażliwość z niej promieniowała - dodała Irena Piłatowska. - Ona słuchała , potrafiła bardzo dobrze słuchać - pokreśliła redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu i podzieliła się spostrzeżeniem: "W czasie choroby w Patrycji coraz jaśniej rozbłyskał wewnętrzny blask, jakaś iskra wzrastania ku miłości."

Magda Balcerak wspomniała, że Patrycja Gruszyńska-Ruman subtelnie zadawała pytania, była wsłuchana w rozmówcę, otwarta, godna zaufania. - W sposobie bycia sprawiała wrażenie osoby zalęknionej, ale to był pozór, bo gdy miała temat, wiedziała czego chce, to parła jak burza. Wiedziała co chce osiągnąć, nawet w ostatnich dniach. Zrealizowała wszystko co zaplanowała - podkreślała reżyser dźwięku.

Z Waldemara Kasperczakiem Patrycja realizowała swój ostatni reportaż "Między prawdą a prawdą". Dla reżysera Patrycja była tytanem pracy, osobą o dziewczęcej urodzie, która nie bała się podejmować najtrudniejszych tematów.

Zachęcamy do wysłuchania wspomnień o Patrycji oraz dwóch jej reportaży: "Wrócę, kiedy słońce nie będzie mi już potrzebne" nagrodzonego Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Grand Press w 2011 roku oraz "WINna-Nie WINna" uhonorowanego Prix Italia w 2009 roku.

***

Tytuł audycji: "Noc z reportażem"

Prowadzi: Małgorzata Kownacka

Goście: Magda Balcerak (reżyser dżwięku),  Irena Piłatowska (Studio Reportażu i Dokumentu), Janina Jankowska (reportażystka), Rafał Porzeziński (dyrektor Programu 1 PR), Waldemar Kasperczak (reżyser dźwięku), Paweł Kęska (reportażysta)

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 23.10

ab/pg

Czytaj także

Reportaże, które warto znać

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 12:36
Na tej liście są dzieła wybitne, ale są i takie, które może nie są arcydziełami, ale wzbudzają uznanie podjętym tematem, sposobem opowiadania, dramaturgią, pomysłem, dźwiękiem. Mamy nadzieję, że można wśród tych utworów znaleźć takie, które otworzą uszy, pobudzą wyobraźnię, zainspirują do własnych poszukiwań. To reportaże, które warto znać.
rozwiń zwiń