X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Łącznicy" - reportaż o małżeństwie uwikłanym w historię

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 10:00
Pan Krzysztof Bukowski to syn Edmunda Zbigniewa Bukowskiego i Ireny Bukowskiej. Rodzice pana Krzysztofa poznali się w wileńskiej konspiracji.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Ojciec pana Krzysztofa służył w Oddziale V Łączności Wileńskiego Okręgu AK. Jego matka była łączniczką AK na Wileńszczyźnie. Ojciec pana Krzysztofa kursował do Warszawy jako łącznik między Komendą Okręgu Wileńskiego a Komendą Główną AK w Warszawie.

Po zajęciu Wilna przez Sowietów został aresztowany przez NKWD, ale wkrótce udało mu się zbiec. Po tym wydarzeniu para łączników podjęła decyzję o wyjeździe do Warszawy. Po upadku powstania na Pradze Bukowski utworzył komórkę łączności Wileńskiego Okręgu AK i – od września 1944 do kwietnia 1945 r. – utrzymywał łączność kurierską z Komendą Okręgu w Wilnie. Później działał w ramach Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK. W latach 1947–1948 zorganizował siatkę wywiadowczą, działającą na rzecz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

W 1947 r. na świat przyszedł pan Krzysztof. Gdy miał 9 miesięcy, zostali aresztowani oboje jego rodzice. Por. Bukowski został stracony w kwietniu 1950 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jest jedną z trzech pierwszych ofiar UB zidentyfikowanych pośród szczątków znalezionych na tzw. "Łączce". Matkę pana Krzysztofa wypuszczono z więzienia dopiero w 1956 roku.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym – wydawcą serwisu ninateka.pl

***

Tytuł reportażu: "Łącznicy"

Autorka reportażu: Marta Rebzda

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 00.15

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Estera Borenstein. Ukrywała ją cała wieś

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 18:00
Kiedy miała 10 lat wyskoczyła z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Po kilku dniach dotarła do rodzinnej wsi swojej mamy, a jej mieszkańcy postanowili wspólnie ukrywać dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Wykonać ostatni rozkaz

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 10:00
Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek, żołnierz AK musi wykonać rozkaz. Żołnierz nigdy nie jest z niego zwolniony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Historia niezwykłego obrazu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 08:00
Reportaż o Irenie Pokrzewnickiej znanej przedwojennej artystce która namalowała obraz do ołtarza polowego Matki Boskiej z Jezusem i żołnierzem AK.
rozwiń zwiń