"Saga pani Róży” – Małgorzata Żerwe

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:14
Pani Róża urodziła się w Pucku w 1939 roku w rodzinie polsko-niemieckiej. W ciągu jednego wrześniowego dnia z Polski znalazła się w Rzeszy.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images / East News

Ojca nie pamięta, jako lekarz został powołany do wojska i zginął w Katyniu. Mama nigdy powtórnie nie wyszła za mąż.
Pani Róża spisuje sagę rodzinną, historię równie barwną co skomplikowaną. Próbuje obalić stereotypy o pomorskich folksdojczach, a ludzkie podejście człowieka do człowieka oddziela od pochodzenia i polityki.

Z polityką oporu przeciwko komunistycznej władzy pani Róża też miała kontakt już w latach 70. To ona poznała Lecha Kaczyńskiego z działaczem WZZ Bogdanem Borusewiczem. W czasie strajków sierpniowych pani Róża jako osoba dwujęzyczna pomagała  niemieckim dziennikarzom. Na prośbę jednego z nich przetłumaczyła nawet pieśń religijną "Boże coś Polskę...". Wielka Historia między wrześniem 1939 roku, a sierpniem 1980 roku, to tylko tło intymnej opowieści o dzieciństwie, rodzinie, ludziach i przedmiotach - czapce korporacyjnej ojca i lalce Mariance. I o śpiewaniu na mszy w kościele szlagierów Marlene Dietrich zamiast religijnych pieśni. Ale to nie jedyna zabawna anegdota w tej opowieści o trudnych czasach.

Zachęcamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Saga pani Róży” 

Autorka reportażu: Małgorzata Żerwe

Data emisji: 3.01.2017

Godzina emisji: 1.15

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bo Ty jesteś ze mną" – Irena Piłatowska

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 09:41
Kazimierz Orzechowski przez 15 lat występował na deskach teatru, zdążył także zadebiutować w filmie. Kariera stała przed nim otworem, jednak pewnego dnia niespodziewanie doznał olśnienia, które zmieniło jego życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Młodość po osiemdziesiątce" – Ewelina Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 10:45
Czesław Beer ma 80 lat, ale czuje się jak dwudziestolatek. Kiedyś pracował w kopalni, potem był trenerem tenisa, a także prowadził własną firmę. W pewnym momencie odkrył jogę.
rozwiń zwiń