X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Poczuj chemię do Skłodowskiej" - Marta Rebzda

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 11:00
O Marii Skłodowskiej-Curie mówi Karolina Gruszka, odtwórczyni głównej roli w najnowszym filmie francuskiej reżyserki Marie Noëlle, oraz inne osoby, dla których postać Marii Skłodowskiej-Curie odegrała ważną rolę w ich życiu.
Audio
  • "Poczuj chemię do Skłodowskiej" - Marta Rebzda (Reportaż/Jedynka)
Kadr z filmu Maria Sklodowska-Curie
Kadr z filmu "Maria Sklodowska-Curie"Foto: Witold Baczyk/Kino Świat

"Maria Skłodowska-Curie" to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy - czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę, a badaczka równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem.

***

Tytuł reportażu: "Poczuj chemię do Skłodowskiej"

Autorka reportażu: Marta Rebzda

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 00.19

mg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Maria Skłodowska-Curie" - inne oblicze noblistki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 11:45
- Zależało nam na tym, żeby pokazać, że to nie była kobieta ikona, że miała też swoje pozanaukowe pasje i była namiętna - mówi Karolina Gruszka, odtwórczyni tytułowej roli w filmie "Maria Skłodowska-Curie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Maria Skłodowska-Curie" – kino zbyt pastelowe

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 13:20
- Mimo bardzo dobrej roli Karoliny Gruszki, która potrafi być subtelna, ale ma ten błysk w oku, mimo w ogóle dobrego aktorstwa i ładnych zdjęć mam wrażenie, że Maria Skłodowska-Curie jest tutaj nieciekawa - mówi o nowym filmie o polskiej noblistce krytyk Krzysztof Kwiatkowski.
rozwiń zwiń