"Niewidzialne" – reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 09:27
Milion osób z Ukrainy pracuje w Polsce – to dane z początku 2016 roku. Pracują ciężko – na budowach, w rolnictwie, opiekując się dziećmi i starszymi ludźmi. Zarabiają średnio 2 tysiące złotych na rękę.
Audio
  • Reportaż "Niewidzialne" Olgi Mickiewicz (Noc z reportażem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Siaivo/Shutterstock

Za tę kwotę muszą się utrzymać w Polsce, ale też zaoszczędzić. Zarobione pieniądze wysyłają rodzinom na Ukrainie. W kraju, w którym toczy się wojna, zarobki są bardzo niskie, a korupcja ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie – każdy grosz się liczy.

Mimo, że milion osób to ogromna grupa, dla wielu Polaków Ukraińcy są niewidoczni. Nie osiedlają się tu na stałe, chcą zarobić i wrócić do swojego kraju. Przekraczają granicę w tę i z powrotem dziesiątki razy, a cały swój czas poświęcają pracy. Pracują często bez umów, więc nie mają praw. Bywają ofiarami oszustów.

To przede wszystkim sytuacja kobiet jest najtrudniejsza. Z badań polskich socjologów wynika, że statystyczna Ukrainka pracująca w Polsce jest jedynym żywicielem rodziny, której członkowie pozostali na Ukrainie. Zdesperowane kobiety często zgadzają się na wiele, aby tylko zarobić pieniędze, tak potrzebne ich rodzinom. Jakie są ich historie? Jak radzą sobie z tęsknotą? Kim były, zanim przyjechały do Polski?

Olga Mickiewicz szukała odpowiedzi na te pytania prawie przez rok, w ramach stypendium Ake Blomstrom Award. Reportaż powstał pod kierunkiem brytyjskiego dziennikarza Simona Elmesa, zrealizował go Maciej Kubera.

***

Tytuł reportażu: "Niewidzialne"

Autor reportażu: Olga Mickiewicz

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 0.26

ab/pg

Czytaj także

Coraz mniej Ukraińców zatrudnionych w polskim rolnictwie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 13:00
Z brakiem pracowników polskie rolnictwo boryka się od lat. Do zbierania owoców przyjeżdżali do nas głównie Ukraińcy. Jednak udział rolnictwa w strukturze zatrudniania cudzoziemców w Polsce maleje. W ciągu zaledwie 5 lat spadł z prawie 60 procent w 2011 roku do 25 procent w roku ubiegłym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy to dla polskich firm już nie oszczędność, ale konieczność

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:30
Pomimo napływu ponad 1,3 mln cudzoziemców w 2016 rok, nadal 33 proc. przedsiębiorstw w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników. Już 4 na 10 firm, chcąc obsadzić zalegające wakaty, będzie sięgać po kandydatów z Ukrainy.
rozwiń zwiń