"Bardziej znikąd" – reportaż Doroty Jaśkiewicz–Łebek

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 10:31
Christian Belwit grał na gitarze i śpiewał swoje piosenki, występując na lokalnych festiwalach poezji śpiewanej. Występował tam głównie jako gość po koncertach konkursowych, ale zdobywał również nagrody: w Bazunie i na Bakcynaliach '84 w Chatce Żaka w Lublinie
Audio
  • Reportaż "Bardziej znikąd" Doroty Jaśkiewicz–Łebek (Noc z reportażem/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Christian Belwit dwukrotnie zajął I miejsce na Festiwalu Piosenki Debilnej we Wrocławiu. Na scenie był niekonwencjonalny, a paradoksalne poczucie humoru zapewniało mu sympatię słuchaczy. Cierpiał na schizofrenię, przez dłuższy czas żył jako bezdomny. Przygarnęła go rodzina Andrzeja Waligórskiego, która przyczyniła się do ocalenia wielu jego utworów.

Dzięki pomocy Stanisława Srokowskiego (powieściopisarza, poety i przyjaciela Christiana) w 2000 roku został wydany jedyny tomik poetycki Belwita, zatytułowany "Pierwszy i ostatni". W 2003 roku, po śmierci autora, Mirosław Spychalski zrealizował film dokumentalny "Właściwie mój życiorys przepadł", dotyczący życia i twórczości Belwita.

Od 2004 roku we Wrocławiu każdej jesieni odbywa się Turniej Jednego Wiersza im. Christiana Belwita.

***

Tytuł reportażu: "Bardziej znikąd"

Autor reportażu: Dorota Jaśkiewicz–Łebek

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 1.07

pg/mg

Czytaj także

"Pomiędzy nami" – Dorota Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 11:18
Odpowiedź na pytanie "Dlaczego Polacy emigrują do Niemiec?" jest na ogół prosta: z powodów ekonomicznych. Czasami z miłości do Niemca/Niemki… Ale dlaczego małżeństwo Niemców wybiera Polskę na swoją drugą ojczyznę?
rozwiń zwiń