"Nina Andrycz – czwarty wymiar życia"- reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 13:44
Teatr Polski Arnolda Szyfmana w Warszawie, gdzie spędziła aż 78 lat, uważała za swój dom. Była Kassandrą w "Orestei", Szimeną w "Cydzie" i świętą Joanną w sztuce Shawa o tym samym tytule.
Audio
  • 23.12.18 Reportaż Wojciecha Markiewicza "Nina Andrycz. Czwarty wymiar życia"
Nina Andrycz (1912-2014)
Nina Andrycz (1912-2014)Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Szerokiej publiczności Nina Andrycz kojarzyła się z XIX-wiecznym stylem gry aktorskiej polegającym na "przesadnej analizie roli, wygrywaniem niemal muzycznym momentu i nadawaniem wagi detalom"- pisał jeden z krytyków. Zostawiła po sobie kilka książek – opartych na własnych wspomnieniach i tomiki poezji, z których najbardziej ceniła dwa: "To teatr" i "Róża dla nikogo".

Reportaż Wojciecha Markiewicza pt. "Nina Andrycz - czwarty wymiar życia", który nadaliśmy po raz pierwszy w 2012 roku, był jedną z ostatnich, nietypowych, jak dla gwiazdy z innej epoki, prób ogarnięcia swojego życia i sztuki z nim związanej.

***

Tytuł reportażu: "Nina Andrycz – czwarty wymiar życia"

Autor reportażu: Wojciech Markiewicz

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 2.11

pg

Czytaj także

Nina Andrycz. "Bez pamięci kochałam tylko raz"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 13:00
"Bardzo się podobałam mężczyznom, miałam wielu przyjaciół, wśród nich oddanych i wiernych, ale naprawdę kochałam tylko raz. On był nie do osiągnięcia, świetnie ożeniony z ideałem kobiety" - o swoim życiu, pracy i spotkaniach z wielkimi tego świata Nina Andrycz opowiadała na kilka lat przed śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Damy PRL - piękno z osobowością

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:45
"Damy PRL-u" Emilii Padoł to opowieść o aktorkach, które były ikonami swoich czasów, a ich charyzma i piękno do dziś oddziałują na widzów.
rozwiń zwiń