"Sam na scenie" - reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 10:29
Marian Cebulski większość swojego 94-letniego życia poświęcił sztuce aktorskiej. Zaczynał od wojskowego teatru w Krakowie, w którym wraz z ojcem - przedwojennym oficerem - i matką bawili żołnierską brać farsami i komedyjkami.
Audio
  • Reportaż "Sam na scenie" Wojciecha Markiewicza (Noc z reportażem/Jedynka)
Marian Cebulski
Marian CebulskiFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Debiutował, po ukończeniu Studia Aktorskiego przy krakowskim Starym Teatrze, w 1945 roku rolą Pastucha w słynnej inscenizacji "Powrotu Odysa" Wyspiańskiego w reżyserii Tadeusza Kantora. Karierę kończył jako aktor kabaretu "Jama Michalika" i Teatru Słowackiego w Krakowie.

Charakterystyczny głos, poczucie humoru i talent gawędziarza przysposabiały mu wielu przyjaciół, przyciągały widzów. Zagrał setki ról, spotykał i podpatrywał najlepszych. Byli wśród nich Halina Mikołajska i Tadeusz Łomnicki. Z Ludwikiem Solskim grał w początku lat 50. XX w. w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Dziś wspomina swoje okupacyjne cudowne ocalenie z obozu pracy w Płaszowie jako przykład opanowania i odporności.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Teatru Marian Cebulski otrzymał honorowego "Złotego Ludwika".

***

Tytuł reportażu: "Sam na scenie"

Autor reportażu: Wojciech Markiewicz

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 0.17

pg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nina Andrycz – czwarty wymiar życia"- reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 13:44
Teatr Polski Arnolda Szyfmana w Warszawie, gdzie spędziła aż 78 lat, uważała za swój dom. Była Kassandrą w "Orestei", Szimeną w "Cydzie" i świętą Joanną w sztuce Shawa o tym samym tytule.
rozwiń zwiń