"Człowiek i góra" - reportaż Anny Sekudewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 09:14
27 października 2012 w szwajcarskich Alpach wydarzyła się tragedia. W wyprawie na czterotysięcznik Piz Bernina wzięło udział dwóch wspinaczy Krystian Dziurok z Rybnika i sławny himalaista Adam Bielecki. Ze szczytu zszedł tylko Bielecki, Dziurok zginął.
Audio
  • "Człowiek i góra" - reportaż Anny Sekudewicz (Noc z reportażem/Jedynka)
Broad Peak
Broad Peak Foto: facebook.com/pages/Polski-Himalaizm-Zimowy-2010-2015

Ta wyprawa bezpośrednio poprzedziła wejście na Broad Peak - ośmiotysięcznik w Karakorum w marcu 2013 roku. Tam także wydarzyła się tragedia, zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski, zszedł Artur Małek i Adam Bielecki.

O wyprawie na Broad Peak zrobiło się głośno. Polski Związek Alpinizmu powołał specjalną komisję złożoną z wybitnych  wspinaczy, która przygotowała raport na temat wydarzeń na Broad Peaku. To sprawa bez precedensu w historii himalaizmu w ogóle.

Raport okazał się miażdżący dla Adama Bieleckiego, którego oskarżono o nieetyczne zachowania w górach i porzucanie partnerów. Przypomniano inne, liczne wyprawy, w czasie których zachowanie Adama Bieleckiego także było niezrozumiałe i podejrzane. W reportażu on sam mówi "mam tylko 30 lat i jeśli tyle osób wokół mnie zginęło, to ktoś może pomyśleć, że coś ze mną jest nie tak".

Co tak naprawdę wydarzyło się w czasie tych wypraw? Czy w wysokich górach etyczne zachowania są w ogóle możliwe?

Czy w dzisiejszych czasach chodzi tylko o bicie rekordów w górach, a wszystko inne - etyka, solidarność, "braterstwo liny" - to już tylko mit i piękna legenda?

Temat tragicznych wypraw nie jest zamknięty. Niedawno w sprawie wydarzeń na Broad Peak i Piz Bernina wszczęto dwa śledztwa, jedno w prokuraturze rejonowej w Krakowie, drugie w Rybniku.

***

Tytuł audycji: Noc z reportażem

Tytuł reportażu: "Człowiek i góra"

Autorka reportażu: Anna Sekudewicz

Data emisji: 7.11.2017

Godzina emisji: 1.22

kh/mg

Czytaj także

Krzysztof Baranowski - dwa razy samotnie opłynął świat

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 12:10
Jedynkowe studio odwiedził pierwszy Polak, który dwukrotnie samotnie opłynął kulę ziemską. W 1973 roku, po zakończeniu pierwszej wyprawy, w szczecińskim porcie witał go 120-tysięczny tłum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dar Pomorza. Żaglowiec-legenda pod polską banderą

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 12:45
Dokładnie 35 lat temu w swój ostatni rejs wypłynął żaglowiec Dar Pomorza. W audycji wspominaliśmy ten słynny polski statek dziś zamieniony w muzeum. - Był to niemiecki żaglowiec, który po I wojnie światowej trafił do Francji w ramach reparacji wojennych - wspomina Jarosław Włodarczyk.
rozwiń zwiń