"Rozmowa" - Wojciech Markiewicz

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:51
Premiera "Wieloryba" w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (grudzień 2016) w reżyserii Evy Rysowej, wg. scenariusza Mateusza Pakuły zachwyciła reżyseria, muzyką i efektami specjalnymi krakowską publiczność.
Audio
  • "Rozmowa…" – Wojciech Markiewicz (Noc z reportażem/Jedynka)
Krzysztof Globisz w filmie Droga do raju
Krzysztof Globisz w filmie "Droga do raju"Foto: mat.prom.

Był to również wielki "come back" Krzysztofa Globisza, aktora walczącego z afazją po udarze mózgu jakiego doznał jesienią 2014 roku. Ten niezwykły aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, również twórca wielu kreacji radiowych w oparciu o teorię Olivera Saksa o wpływie muzyki na leczenie afazji, prowadzący nadal zajęcia w Krakowskiej Szkole Teatralnej z przedmiotu "Niewerbalne środki ekspresji", mimo trudności w wynajdywaniu słów jest w stanie nadal zachwycać publiczność walcząc o powrót do zdrowia. 

Kanwą reportażu jest ostatnia przed chorobą rozmowa z aktorem, która może być również odpowiedzią na pytanie o terapeutyczną rolę sztuki i sens zawodu aktora. Wypowiedzi twórców spektaklu, przeplatają się z fragmentami pięknych radiowych ról Krzysztofa (m.in. w "Romeo i Julii", wierszach Zbigniewa Herberta i Tadeusza Śliwiaka).

WOJCIECH MARKIEWICZ

Filolog (UJ), reżyser radiowy i teatralny (WRiTV), scenarzysta; nauczyciel akademicki (UJ, Uniwersytet Pedagogiczny, PWST); w latach 1993-1995 Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków, współautor podręcznika "Dziennikarstwo i świat mediów" (I wyd. 1996) oraz "Słownika terminologii medialnej" (2006), autor słuchowisk, audycji literackich i reportaży we wszystkich programach PR, laureat "Złotego mikrofonu" (1990), dwukrotny zwycięzca PRIX MARULIĆ (1999 i 2002), medal "Honoris Gratia" (2014) za wkład w kulturę Krakowa

Przed reportażem rozmowa z Wojciechem Markiewiczem.

***

Tytuł reportażu: "Rozmowa"

Autor reportażu: Wojciech Markiewicz 

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 00.11

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak