"Życie jak film" - reportaż Jakuba Tarki o Alinie Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 12:56
Alina Janowska zmarła w listopadzie 2017 roku. Pochodziła z rodziny o muzycznych tradycjach. W czasie wojny skończyła szkołę tańca Janiny Mieczyńskiej.
Audio
  • "Życie jak film" - reportaż Jakuba Tarki. Wcześniej rozmowa z autorem Noc z reportażem/Jedynka)
Jubileusz serialu telewizyjnego Złotopolscy (9.12.2008). Z okazji 1000 odcinka, spotkali się aktorzy, realizatorzy, producenci oraz ekipy, które pracowały na planie serialu na przestrzeni ostatnich 10 lat. Nz: aktorka Alina Janowska
Jubileusz serialu telewizyjnego "Złotopolscy" (9.12.2008). Z okazji 1000 odcinka, spotkali się aktorzy, realizatorzy, producenci oraz ekipy, które pracowały na planie serialu na przestrzeni ostatnich 10 lat. Nz: aktorka Alina JanowskaFoto: PAP/Stach Leszczyński

Jej pierwszy publiczny występ - w 1943 roku - zapowiadał Jerzy Waldorff, akompaniowali Witold Lutosławski i Adam Panufnik. Po wojnie trafiła do łódzkiego Teatru Syrena, grała w kabarecie Gong. Wypatrzona w Syrenie przez asystenta Leonarda Buczkowskiego znalazła się na planie "Zakazanych piosenek".

Tak zaczęła się kariera jednej z najpopularniejszych aktorek filmowych ("Ostatni etap", "Skarb", "Ślepy tor", "Samson", "Spóźnieni przechodnie", "Dulscy", "Rozmowy kontrolowane", "Femina", w serialach: "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", "Lalka", a ostatnio - "Złotopolscy"). Prócz kariery filmowej i teatralnej udzielała się społecznie - Zakładała ochronki dla dzieci, kuchnie dla biednych i Klub Uliczników dla dzieci ulicy.

***

Tytuł reportażu: "Życie jak film"

Autorzy reportażu: Jakub Tarka

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 1.07

ag

Czytaj także

Alina Janowska pisana wierszami syna

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 16:37
 - Od dłuższego czasu zastanawiałem się jak ugryźć temat "Janowska". Z prozą nie było mi po drodze, bo nie układało mi się w zdaniach długich i zawiłych - mówi poeta Michał Zabłocki, prywatnie syn znanej aktorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alina Janowska. "Gram, występuję, jestem"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 19:10
- Nie potrafię połączyć Aliny ze smutkiem - mówił dziennikarz Roman Dziewoński w audycji poświęconej zmarłej niedawno aktorce Alinie Janowskiej.
rozwiń zwiń