"Borzęcanie i Krakowianie" - reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 14:01
Z okazji przypadających rocznic: 50-lecia twórczości i 70-tych urodzin Józefa Barana - poety, dziennikarza, podróżnika, autora reportaży będących pokłosiem jego krajowych i zagranicznych podróży w listopadzie 2017 r. roku miała miejsce niezwykła uroczystość.
Audio
  • "Borzęcanie i Krakowianie" - reportaż Wojciecha Markiewicza. Wcześniej rozmowa z autorem (Noc z reportażem/Jedynka)
Krakowscy poeci: Adam Ziemianin (L), Józef Baran i Leszek Aleksander Moczulski (P) , goście 10. Ogólnopolskich Dni Integracji  Zwyciężać Mimo Wszystko  na Rynku Głównym w Krakowie
Krakowscy poeci: Adam Ziemianin (L), Józef Baran i Leszek Aleksander Moczulski (P) , goście 10. Ogólnopolskich Dni Integracji " Zwyciężać Mimo Wszystko " na Rynku Głównym w KrakowieFoto: PAP Jacek Bednarczyk

Do Borzęcina w województwie małopolskim, rodzinnej wsi poety, zjechali z zagranicy i z całej Polski goście, by wraz z Jubilatem cieszyć się i wspominać, jak to "drzewiej" bywało. To swoiste "pokłosie" w twórczości postaci zawsze związanej ze wsią było znaczącym motywem wypowiedzi m. innymi Elżbiety Adamiak, Anny Dymnej, Jerzego Treli, Andrzeja Zaryckiego - kompozytora muzyki do wierszy Barana, czy profesora Bolesława Farona - jego uniwersyteckiego mistrza i promotora.

Sam Józef Baran przyjmując przyznane przez Prezydenta RP z okazji Jubileuszu odznaczenie państwowe powiedział podsumowując bogate i twórcze życie: to czego doświadczyłem i dokonałem biegło zawsze dwutorowo- było reportażem i wierszem, czyli esencją życia.

***

Tytuł reportażu: "Borzęcanie i Krakowianie"

Autorzy reportażu: Wojciech Markiewicz

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 2.06

ag

Czytaj także

Zbigniew Herbert osobisty

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 11:01
- Nic nie było zwykłego w jego życiu - podkreśliła w radiowej Jedynce żona Zbigniewa Herberta, Katarzyna Herbert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogłoszono laureata nagrody literackiej im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 15:45
Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2018 uhonorowano Nualę Ni Dhomhnaill, irlandzką poetkę piszącą w języku gaelickim.
rozwiń zwiń