"Nazywali ją Królową Radia". Posłuchaj reportażu o Malinie Zasadzińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 09:00
10 lat temu odeszła jedna z najbardziej cenionych ilustratorek muzycznych Polskiego Radia - Malina Zasadzińska. Przez wiele lat pracowała z zespołem "Muzyki i Aktualności". Ilustrowała też wiele reportaży i audycji dokumentalnych. W 1971 została uhonorowana "Złotym Mikrofonem". 
Rozgłośnia Krakowska Polskiego Radia. Studio spikerskie przy ulicy Basztowej
Rozgłośnia Krakowska Polskiego Radia. Studio spikerskie przy ulicy BasztowejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Poznałyśmy się z panią Maliną na początku lat. 90., kiedy zaczęłam zgrywać audycję z Marianem Adamskim, również postać, którą wszyscy radiowcy i słuchacze dobrze pamiętają. Panią Malinę poznałam, bo oni pracowali razem - wspomina Ewa Michałowska, autorka audycji dokumentalnej o Malinie Zasadzińskiej. 

Marian Adamski, znakomity realizator radiowy, był wieloletnim współpracownikiem i przyjacielem Maliny Zasadzińskiej. - Poznałem Malinę, kiedy pracowała jeszcze w Fonotece Muzycznej. To były początek lat 50. - mówił. - Malina to jest osobny rozdział w społeczności radiowej. Ja za każdym razem nie mogę wyjść z podziwu, kiedy z nią pracuję, a pracujemy już dosyć długo - słyszymy w archiwalnym nagraniu. 

Malina Zasadzińska
Malina Zasadzińska

Pracę w Polskim Radiu rozpoczęła w 1950 roku. Pamięć o "Królowej Radia" wciąż pozostaje wśród kolegów i słuchaczy. W lutym 2011 roku w audycji Andrzeja Matula Malinę Zasadzińską wspominała, nieżyjąca już, dziennikarka Barbara Grębecka. - Dołączyłam do zespołu "Muzyki i Aktualności" w latach 60. i wtedy poznałam Malinę. Tę audycję tworzyło mnóstwo wspaniałych ludzi, znakomitych lektorów tj. Tadeusz Bukowski, Maciej Kwiatkowski i wśród nich Malina - wspominała podczas archiwalnej audycji. 


Posłuchaj
28:30 "Nazywali ją Królową Radia" - Ewa Michałowska.mp3 "Nazywali ją Królową Radia" - Ewa Michałowska (Jedynka)

 

Takim charakterystycznym spotkaniem z Maliną była audycja z 17 stycznia 1982 roku. W rocznicę wyzwolenia Warszawy postanowiono uruchomić Program 2 PR w eterze i wówczas mogli wejść do radia ci, którzy od początku stanu wojennego nie mieli przepustek i wśród nich była Malina i byłem ja - opowiadał dziennikarz radiowy, prezenter Tadeusz Sznuk. - Prowadziłem program tego dnia, a Malina ilustrowała go muzyką - dodał. 

Nieodżałowaną Koleżankę wspominali również: Danuta Kryńska, Maria Szabłowska, Paweł Wojewódka, Sławomir Szof i poeta - Leszek Długosz. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

Zobacz także: 

***

Tytuł reportażu: "Nazywali ją Królową Radia"

Autorka: Ewa Michałowska

Data emisji: 8.06.2021 r. 

Godzina emisji: 1.06 

ans

Zobacz więcej na temat: reportaż w Jedynce

Czytaj także

"Dwadzieścia lat minęło" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 10:30
4 września 1999 roku zostało uroczyście uruchomione Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim. Budowa stała się konieczna po runięciu 8 sierpnia 1991 roku masztu w Konstantynowie, największej wówczas konstrukcji w dziejach świata. Właśnie mija 20 lat od uruchomienia Centrum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczne hobby" – reportaż Ewy Michałowskiej o krótkofalowcach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 06:00
W trudnych czasach pandemii wielu hobbystów musiało zrezygnować ze swoich zainteresowań. Jednak nie wszyscy.
rozwiń zwiń