Z miłości do ptaków. Reportaż "Kto mi dał skrzydła"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 12:11
Jacek Karczewski urodził się w małej wiosce na Kaszubach. Z wykształcenia jest psychologiem. Od dziecka marzył, żeby zostać przyrodnikiem. Pracował w korporacjach i kilkanaście lat temu współzałożył stowarzyszenie Ptaki Polskie. Skąd wzięła się jego miłość do ptaków? 
Jacek Karczewski od najmłodszych lat był zafascynowany ptakami
Jacek Karczewski od najmłodszych lat był zafascynowany ptakami Foto: Shutterstock/fjah

Z wykształcenia psycholog, z pasji przyrodnik 

- Zawsze martwiłem się, że biedne ptaszki zimą sobie nie poradzą, jak leży śnieg i temperatura przekracza -10 stopni Celsjusza - mówi w reportażu Jacek Karczewski. - Zanim sam byłem w stanie wybudować karmnik, prosiłem o to starszego brata, który miał złote ręce. Siadał przed kilkoma drewienkami i potrafił z tego stworzyć piękny karmnik. Marek budował karmniki, a ja dbałem o to, żeby w nich coś było - opowiada. 


Posłuchaj
31:02 "Kto mi dał skrzydła" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Jedynka) "Kto mi dał skrzydła" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Jedynka)

 

Wszystkie ścieżki prowadzą do ptaków 

Bohater reportażu wspomina czasy, kiedy razem z rodziną w wigilię Bożego Narodzenia podążali na pasterkę. - Mieliśmy trzy kilometry do najbliższego kościoła. Ogromną frajdę sprawiało mi pójście przez las o tak później porze w blasku księżyca - mówi. - Wszystkie ścieżki prowadzą do ptaków. Patrząc na Gwiazdę Betlejemską, pomyślałem sobie o ptakach, które są naszymi ptakami Bożego Narodzenia. Dla mnie to są gile z tymi swoimi czerwonymi brzuszkami. Kiedy siadają nawet na bezlistnym drzewie, to wyglądają jak bombki zawieszone na klonie czy jaworze - słyszymy. 

Album kompozytora Zbigniewa Preisnera "Moje kolędy na koniec wieku" wpisał się w pamięć Jacka Karczewskiego. Pierwsze wydanie płyty miało miejsce w 1999 roku. - Tyle lat minęło od jej pokazania, a dalej mnie tak samo wzrusza. Jest tam moja ukochana "Kolęda dla nieobecnych". Jest tam moment, kiedy zawsze zaczynam płakać - zdradza. 

źródło: Brzózka/Youtube 

Piękne kaczki krzyżówki 

Kaczka krzyżówka jest najbardziej rozpowszechnioną kaczką na Ziemi. Kaczki krzyżówki są pięknie ubarwione (zwłaszcza kaczory) i z pewnością cieszą oko. Choć jej pierwotny zasięg występowania ograniczał się do półkuli północnej, ludzie rozwieźli Krzyżówkę po całym świecie: stąd jest obecna w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej.

Przyjemnie byłoby pomyśleć, że stało się tak dlatego, że krzyżówki bardzo się ludziom podobają. - Nie pojmuję, jak można nie zatrzymać się na widok Krzyżówki i nie wiem, dlaczego ludzie przestali dostrzegać ptaki - stwierdza bohater reportażu. 

Do Łazienek Królewskich w Warszawie przychodzi się m.in. dla kaczek mandarynek. - W dawnych czasach były one bardzo ważne dla Chińczyków, były symbolem miłości i wierności małżeńskiej. Nie jest to do końca zgodne z tym, jak żyją te kaczki - opowiada Jacek Karczewski. 

Czytaj również: 

Gołębie ważne dla społeczeństwa 

W Polsce i w krajach sąsiednich żyje ok. pięciu gatunków gołębi. W aglomeracjach miejskich nie mają najlepszej opinii, często mówi się o nich w społeczeństwie "latające szczury". Według Jacka Karczewskiego takie nazewnictwo jest krzywdzące dla tych ptaków. 

- Nie wiem, jak mogłyby wyglądać miasta bez gołębi. (...) Są to bardzo skromne, pracowite ptaki, które próbują przetrwać. Mało kto wie, że gołąb świetnie "czyta mapę" z lotu ptaka. Już starożytni Persowie używali gołębi jako ptaków pocztowych  - słyszymy w reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Kto mi dał skrzydła"

Autorka: Urszula Żółtowska-Tomaszewska 

Data emisji: 28.12.2021 r. 

Godzina emisji: 1.20

ans 

Czytaj także

Przeżył Holocaust dzięki muzyce. Posłuchaj poruszającej historii Saula Dreiera

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:10
Saul Dreier ma 96 lat. Urodził się w Krakowie. W czasie okupacji stracił całą rodzinę. Jako nastoletni chłopiec został na świecie sam. Przeżył trzy obozy koncentracyjne. W Mauthausen wraz z innymi więźniami stworzył męski chór. Wybijał rytm dwiema łyżkami i – jak twierdzi z perspektywy czasu – przeżył Holocaust właśnie dzięki muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Paszporty życia", które pomagały ocalić Żydów. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 11:10
Aleksander Ładoś był dyplomatą, publicystą i współzałożycielem grupy, która w czasie II wojny światowej wyrabiała fałszywe paszporty dla Żydów. W ten sposób Żydzi unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady, a część z nich doczekała końca wojny. Sejm ogłosił rok 2021 rokiem pamięci o Aleksandrze Ładosiu.
rozwiń zwiń