"Barwna kurka" - wspomnienie Ewy Michałowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 14:41
W wieku 57 lat, 10 kwietnia, odeszła Ewa Michałowska. Reportażystka, społeczniczka, krótkofalowiec. Miłośniczka drobiu ozdobnego - do tego stopnia, że na studiach w akademiku mieszkała z kurą.
Ewa Michałowska
Ewa Michałowska Foto: Archiwum Ewy Michałowskiej/Facebook

Radiowa kolorowa kurka - z włosami w kolorze tęczy, nazywająca swoich przyjaciół kurami i kogutami, mówiąca zawsze "skrzydła do góry". Laureatka wielu nagród oraz wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach reportażowych. Laureatka Złotego Mikrofonu. W audycji wspominają Ewę jej przyjaciele - również ci związani z radiem.

Ewa Michałowska - żyła z radiowym bakcylem

Ewa Michałowska w radiu pracowała od 1991 roku (najpierw w Redakcji Reportaży, później – w Studiu Reportażu i Dokumentu). Autorka ponad 500 reportaży i audycji dokumentalnych.

Absolwentka pedagogiki (filia Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku); potem – studia podyplomowe na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Radiowego bakcyla połknęła już w okresie studiów – w Akademickiej Rozgłośni Radiowej "Akadera" w Białymstoku. W 1989 roku nawiązała stałą współpracę z Redakcją Społeczną Programu 3.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień w krajowych konkursach reportażu radiowego, między innymi - czterokrotnie uzyskała I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i świat". Jej reportaże reprezentowały Polskie Radio w prestiżowych konkursach międzynarodowych: "Prix Futura '93", "Prix Italia '95", "Premios Ondas '97" i "Prix Europa '98’".

Za swoją twórczość była czterokrotnie nagradzana na arenie międzynarodowej: w 1995 roku - I nagrodą w Konkursie "Phonurgia Nova" (we Francji) za pracę "Lepszy świat" oraz wyróżnieniem w Konkursie "Prix Bohemia" (Czechy) za pracę "Nie nasze dzieci", w 1999 - laureatka "Ake Blomstrom Memorial Prize", w 2000 – nagroda w konkursie radiowo-telewizyjnym "Sorella Chiara - Lux Clairol" w Asyżu.

Najczęściej podejmowała tematy o charakterze społecznym, np. problemy dzieci i młodzieży, ludzi starszych, chorych czy niepełnosprawnych. Przez długi czas penetrowała środowisko ludzi upośledzonych umysłowo. Towarzyszyła też polskiej ekipie w czasie Światowej Letniej Olimpiady Specjalnej w USA w 1995 roku. Efektem był cykl reportaży, mający przybliżyć słuchaczom ciekawy i piękny, ale zarazem bardzo skomplikowany obraz życia tych ludzi. Dokument "Lepszy świat" (wielokrotnie nagradzany) jest swego rodzaju wyzwaniem, rzuconym wszystkim tym, którzy określenie "sprawni inaczej" wymawiają z nutką kpiny czy pogardy.

Hobby – krótkofalarstwo i podróże (oczywiście z mikrofonem)

Przemierzyła samotnie tysiące kilometrów poprzez sześć prowincji Kanady (Montreal - Vancouver - Dawson City) i 40 stanów USA (m.in. Wschodnie Wybrzeże - Nowy Orlean - Texas - California - Hawaje). Efektem - oprócz osobistych przeżyć i wrażeń - są setki zdjęć (za jedno z nich otrzymała wyróżnienie w konkursie fotograficznym miesięcznika "Calejdoscope") i oczywiście nagrania. Powstało kilkanaście reportaży, m.in. "Moja Ameryka" - o przygodach autorki za oceanem, "Żółty demon" - o Mistrzostwach Świata w Wypłukiwaniu Złota w Dawson City w Kanadzie, połączone z uroczystymi obchodami 100-lecia "gorączki złota". Poza tym: "Panna Maria z Teksasu" - historia i współczesność najstarszej polskiej parafii w USA, "Tajemnice Zatoki Perłowej" - audycja dokumentalna o inwazji japońskiej na Pearl Harbour.

W grudniu 2000 roku została uhonorowana Złotym Mikrofonem - najważniejszą nagrodą dla twórców radiowych, przyznawaną mistrzom przez mistrzów - za dorobek twórczy i wybitne zasługi dla Polskiego Radia SA, "za szczególne osiągnięcia w dziedzinie dokumentu oraz reportażu radiowego".

W roku 2003 otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W tym czasie (2003 - Rok Osób Niepełnosprawnych) prowadziła na antenie Programu 1 PR cykl audycji poświęconych problemom tego środowiska: "Nie jesteś inny". Towarzyszyły mu liczne działania pozaantenowe, niosące pomoc potrzebującym. W następnym roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Posłuchaj
38:20 "Barwna kurka" - premierowy reportaż Jakuba Tarki: "Barwna kurka" [POSŁUCHAJ]

 

Zobacz też:

***

Tytuł reportażu: "Barwna kurka"

Autor: Jakub Tarka

Data emisji: 3.05.2022 

Godzina emisji: 1.09

mg

Czytaj także

"Dwadzieścia lat minęło" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 09:00
4 września 1999 roku zostało uroczyście uruchomione Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim. Budowa stała się konieczna po runięciu 8 sierpnia 1991 masztu w Konstantynowie koło Gąbina - najwyższej wówczas konstrukcji w dziejach świata.
rozwiń zwiń