"Lekcja historii" - reportaż Romana Czejarka [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 07:58
Wywózki na Sybir w cieniu Dnia Zwycięstwa. Zapraszamy na spacer po salach wystawienniczych muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. A także na lekcję historii o ludziach, którzy zostali wywiezieni na Sybir, o ich życiu przed i w trakcie wywózki oraz - w przypadku tych, co przeżyli - po powrocie. 
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Muzeum Pamięci Sybiru w BiałymstokuFoto: materiały prom.

Przez poszczególne sale prowadzą nas wspomnienia uczestników i świadków zdarzeń. Emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach pomagają zwiedzającym przenieść się do niezwykłej krainy - tajemniczego, pięknego, a jednocześnie okrutnego i bezwzględnego Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru zostało powołane cztery lata temu jako miejska placówka kultury. Jego siedziba powstała pod koniec 2019 roku na terenie wojskowych magazynów przy ulicy Węglowej. Otwarcie muzeum miało miejsce 17 września 2021 roku. To trzykondygnacyjny kompleks o łącznej powierzchni 5,5 tys. m kw., na który - oprócz zaadaptowanych dawnych magazynów - składa się też nowy budynek. 

Główną częścią muzeum jest stała ekspozycja na powierzchni ok. 2 tys. metrów kwadratowych, która przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od czasów carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód. Obecnie w zbiorach znajduje się ponad 7,4 tys. eksponatów. 

---

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to placówka poświęcona ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, ale również tym, którzy podążali tam dobrowolnie. To opowieść o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. Znajdziemy tu także historię tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Wyniki badań i narracja współbrzmią tu ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Ogromne emocje ukryte są w zwykłych pozornie przedmiotach, dzięki którym możemy przenieść się w niezwykłą krainę - tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.

Posłuchaj
26:29 Jedynka 10.05.2022 lekcja historii reportaż.mp3 Reportaż Romana Czejarka "Lekcja historii" (Noc z reportażem/Jedynka)

 

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Lekcja historii"

Autor: Roman Czejarek

Data emisji: 10.05.2022 

Godzina emisji: 2.16

mg

Czytaj także

"Punkt Zero" - reportaż Romana Czejarka

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 10:30
Przemyśl i Medyka, to miejscowości, gdzie w tej chwili przyjmuje się najwięcej uchodźców z Ukrainy. To jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi każdego dnia!
rozwiń zwiń