Planetarium w wiejskiej szkole? Nauczyciel z pasją potrafi! [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 07:10
- Planetarium to kino, w którym możemy wiernie odwzorować wygląd gwiaździstego nieba. Tutaj widać to niebo nieskażone światłami cywilizacji - mówi Andrzej Owczarek, bohater reportażu "Brama do wszechświata" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Andrzej Owczarek marzył o stworzeniu planetarium i dopiął swego
Andrzej Owczarek marzył o stworzeniu planetarium i dopiął swegoFoto: SeventyFour/Shutterstock

Andrzej Owczarek to nauczyciel w liczącej zaledwie 800 mieszkańców wsi. Jest prawdziwym człowiekiem renesansu. Z wykształcenia plastyk, kocha literaturę, sztukę, astronomię, fizykę. To człowiek niezwykły. Urodził się na wsi. Lubił patrzeć na rozgwieżdżone niebo. W jarocińskim gimnazjum astronomii uczył go profesor Klikowski, który kiedy zaczynał opowiadać o cudach wszechświata, to zapominał o bożym świecie… Klasa rozrabiała, a uczeń Owczarek słuchał. Potem sam zaczął uczyć w wiejskiej szkole, w której postanowił zrealizować marzenie życia…

Zbudował planetarium, które liczy się w świecie. Polscy astronomowie mówią, że to niesamowite. Tylko ludziom z pasją udają się takie przedsięwzięcia. Andrzej Owczarek uważa, że planetarium to brama do wszechświata. I pięknie opowiada o cudach naszego wszechświata.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Brama do wszechświata" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, który pokazuje tę niezwykłą pasję do astronomii...

Posłuchaj
26:02 Jedynka reportaż brama do wszechświata 24.05.2022.mp3 "Brama do wszechświata" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Noc z reportażem/Jedynka) 

***

Tytuł reportażu: "Brama do wszechświata"

Autorka: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 1.14

pg

Czytaj także

Reportaż "Szpotański i spółka" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 18:06
Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie , następnie w latach 1910–1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, uzyskując dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911–1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piękno jest w nas". Reportaż o malarzu Marianie Adamczyku [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:28
Marian Adamczyk urodził się w 1938 roku. Skończył liceum plastyczne w Nałęczowie, a w roku 1958 rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Jana Cybisa oraz Stanisława Szczepańskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1964 roku. 
rozwiń zwiń