Ptasie podróże, czyli "jedna jaskółka wiosny nie czyni"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 21:59
Z niecierpliwością wypatrujemy ptaków, które spędziły zimę w ciepłych krajach. To prawdziwy sygnał, że nastała wiosna w naszym kraju. 
Audio
  • Rozmowa z ornitologiem o ptakach wędrownych. (Eureka/Jedynka)
Nie jesteśmy w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na szlaki migracji dzikich ptaków, które nadlatują do nas głównie z Azji
Nie jesteśmy w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na szlaki migracji dzikich ptaków, które nadlatują do nas głównie z AzjiFoto: uaurelijus/shutterstock

Jak wyglądają ptasie wędrówki i co powoduje, że niektóre gatunki pozostają z nami przez cały rok, a inne odlatują, aby się ogrzać? Bociany zaczynają witać nas już na początku marca, a jerzyki pojawiają się  dopiero pod koniec maja. Najszybciej powracają te gatunki, które odbyły najkrótszą podróż, stąd też bardzo wcześnie można usłyszeć o poranku śpiew skowronka.

Interesującym gatunkiem są żurawie, które związują się w pary na długie lata. - Zimy są z roku na rok mniej srogie, więc żurawie mogą łatwo zdobyć pokarm, stąd też często pozostają wtedy w kraju. Są bardzo oddanymi sobie partnerami. Biologia zmusza ich do zajęcia pewnego terytorium, które nie może być jednocześnie zamieszkiwane przez innych osobników tego samego gatunku - mówi ornitolog Piotr Tryjanowski.

Jakie zachowania charakteryzują inne gatunki ptaków? Jaka mądrość natury jest zapisana w "ptasich obyczajach"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ornitologiem.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość:  ornitolog prof. Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z najwybitniejszych badaczy ptaków na świecie)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 19.07

K.ACzytaj także

Międzynarodowe Centrum Badań Okulistycznych. Nowe terapie i narzędzia diagnostyczne

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:47
Niedawno rozstrzygnięty został przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej kolejny już konkurs w prestiżowym programie Międzynarodowe Agendy Badawcze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii, a takie tworzą polscy inżynierowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 19:30
W środę 27 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala XXV Plebiscytu Złoty Inżynier, podczas której poznaliśmy nazwiska polskich naukowców i inżynierów, laureatów plebiscytu "Przeglądu Technicznego", najstarszego pisma w Polsce, jednego z najstarszych na świeci.  
rozwiń zwiń