Depresja w dobie epidemii koronawirusa. Alarmujące wyniki badań!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 15:05
W Dolnośląskiej Szkole Wyższej przeprowadzono badanie, które pokazało, że dorośli źle znoszą sytuację pandemii - 1/3 balansuje na granicy depresji lub też ją przekroczyła. W badaniu wzięło udział ponad 100 nastolatków, aż 44 proc. ma objawy depresyjne, czyli spełnia kryteria łagodnego epizodu depresji.  
Audio
  • Depresja w dobie epidemii koronawirusa. Alarmujące wyniki badań! (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Badania były przeprowadzone na postawie kwestionariuszy, w którym respondentom zadawano pytania m.in. o aktywność prospołeczną, myśli samobójcze czy objawy depresyjne. W obu panelach łącznie wzięło udział 731 osób. 

- Spodziewałam się, że wyniki będą złe, ponieważ jest to wpisane w fazy radzenia sobie z sytuacją kryzysową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Beata Rajba - autorka badania - Alarmujące były wyniki tuż przed Świętami Wielkanocnymi, gdzie 1/3 dorosłych zmagała się z objawami depresji. Jest to wiele więcej niż rok temu - dodaje. 

Wśród nastolatków z objawami depresji zmaga się aż 44 procent osób. - Jest to dwukrotnie więcej niż w 2018 roku - zauważa ekspert. 


"Depresja dotyka moje dziecko"

Gość audycji podkreśla, że objawy, jakie mogą towarzyszyć nastolatkowi, który zmaga się z depresją, mogą być sprzeczne. - Przykładowo nastolatek może być apatyczny i nie mieć siły albo reprezentować bunt nastolatka, czyli krzyczeć, awanturować się - wyjaśnia. - Jednym z objawów mogą być somatyczne bóle głowy i brzucha niewiadomego pochodzenia. Jeżeli objawy nas niepokoją od dwóch tygodni, to nie należy tego bagatelizować - tłumaczy. 

Dr Beata Rajba wyjaśnia, że każda negatywna uwaga skierowana do nastolatka może mieć fatalne skutki. - Uwagi, które dostaje nastolatek, że przeszkadza i denerwuje, są jednym z czynników, które sprzyjają objawom depresyjnym - dodaje psycholog. 

depresja

Trudny czas przed egzaminami. Jak wspomóc młodzież? 

Niebawem odbędą się egzaminy państwowe dla maturzystów oraz uczniów klas 8 szkół podstawowych. W tych niełatwych dla wszystkich czasach młodzież odczuwa jeszcze większy lęk i niepokój o przyszłość. - Nie należy wywierać zbytniej presji, dlatego że jest ona wrogiem efektywności - mówi dr  Beata Rajba. - Na pewno z maturzystą można rozmawiać w sposób taki bardziej dojrzały. Jeżeli chodzi o ósmoklasistę, to może mniej wiedzieć o świecie i tym samym mieć więcej obaw - podkreśla ekspert. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: dr Beata Rajba (Dolnośląska Szkoła Wyższa, autorka badania) 

Data emisji: 25.05.2020 r. 

Godzina emisji: 11.16

ans 

Czytaj także

Jak sobie radzić w czasie kwarantanny? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 07:47
Przerwy w śledzeniu informacji o pandemii, podejmowanie przyjemnych aktywności, próby zachowania codziennej rutyny – to niektóre ze sposobów radzenia sobie ze stresem z powodu COVID-19, które podają eksperci z amerykańskich Centrów Prewencji i Kontroli Chorób w Atlancie.
rozwiń zwiń