Jak imć pan Sienkiewicz "Trylogię” pisał

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 18:05
W cyklu "Dzieci bliżej historii" w "Jedynce dzieciom" prezentujemy słuchowisko Marka Ławrynowicza "Jak imć pan Sienkiewicz Trylogię pisał". Akcja słuchowiska dzieje się głównie między majem 1883 a marcem 1884, czyli w czasie kiedy powieść "Ogniem i mieczem" ukazywała się w odcinkach w warszawskim "Słowie".
Audio
  • Jak imć pan Sienkiewicz „Trylogię” pisał (Jedynka dzieciom)
Husarz Józefa Brandta
"Husarz" Józefa Brandta Foto: Muzeum Narodowe/dp

Narratorem jest Józio subiekt w sławnym lokalu Karola Lesisza, w którym bywał Henryk Sienkiewicz. "Ogniem i mieczem" wywołało wielkie zainteresowanie społeczne i liczne dyskusje. Do najbardziej zaciekłych dyskutantów należał radca Węgrowicz również bywający u Lesisza.

Głównym tematem słuchowiska są relacje miedzy pisarzem, a jego niezwykle wymagającym i mającym co chwila autorowi coś za złe czytelnikiem. Kiedy po latach autor "Trylogii" otrzyma nagrodę Nobla radca Węgrowicz będzie twierdził, że bez jego udziału powieść Sienkiewicza nie byłaby tak doskonała.

Autor: Marek Ławrynowicz
Reżyser: Janusz Kukuła
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada: Olgierd Łukszewicz, Henryk Talar, Krzysztof Gosztyła, Przemysław Wyszyński.

***

ag

Czytaj także

Geneza i filozofia "Quo vadis". Dlaczego ta książka jest tak popularna?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:50
26 marca minęło 125 lat od ukazania się w "Gazecie Polskiej" pierwszego odcinka "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, dzieła, które na stałe weszło do historii literatury światowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o Henryku Sienkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 11:20
Henryk Sienkiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905), autor takich poczytnych powieści jak Trylogia, "Quo vadis", "Krzyżacy", czy "W pustyni i puszczy". W "Jedynce dzieciom" krytyk literacki Tadeusz Lewandowski opowiada o tajemnicach warsztatu pisarskiego Henryka Sienkiewicza.
rozwiń zwiń