Globalne ocieplenie klimatu. Rok 2020 najcieplejszy w historii Francji

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 05:00
Średnia temperatura w 2020 r. wyniosła we Francji 14 st.C. 2020 był najcieplejszym rokiem odnotowanym we Francji od rozpoczęcia pomiarów w 1900 r. – ogłosił serwis Meteo-France.
Paryż
ParyżFoto: Pixabay.com
  • Rok 2020 najcieplejszy w historii Francji
  • Średnia temperatura w 2020 r. wyniosła we Francji 14 st. C.
  • Dziewięć z dziesięciu najcieplejszych lat we Francji przypada na obecne stulecie, a siedem na obecną dekadę

"Ochłodzenie pod koniec roku niczego nie zmienia. To już oficjalne: przy średniej wartości w całym kraju sięgającej 14 st.C, temperatura w roku 2020 jest najwyższą w historii" – poinformowały służby meteorologiczne Meteo-France.

O tym, że rekord średnich temperatur może zostać pobity serwis Meteo-France mówił już w połowie grudnia. Oczekiwano jednak na skompletowanie danych z całego miesiąca, aby to potwierdzić. Miesiąc zakończył się stosunkowo łagodnymi temperaturami, co uniemożliwiło odwrócenie trendu.

kleszcz FREE 1200_660.jpg
Kleszcze zimą? "Nie śpią, tylko się czają"

Szereg ekstremalnych zjawisk meteorologicznych

Rok 2020, który wyprzedził lata 2018 i 2014 uznawane dotąd za rekordowo ciepłe, obfitował w szereg ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, od burz na początku roku po obfite deszcze i powodzie w trakcie, jak również dwie fale upałów w okresie letnim.

Dziewięć z dziesięciu najcieplejszych lat we Francji przypada na obecne stulecie, a siedem na obecną dekadę.

Czytaj także:

Wyższe średnie temperatury we Francji odzwierciedlają obserwowane w skali całego globu ocieplenie klimatu – zauważa dziennik "Le Figaro".

Francuskie służby meteorologiczne nie wykluczają, że również 2021 r. będzie jednym z trzech najcieplejszych lat w historii pomiarów.

ks

Czytaj także

"Lepiej przeprowadzić kampanię wolniej, ale dobrze". Szczepienia przeciw COVID-19 we Francji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 05:00
Dr Alain Fischer, przewodniczący komitetu ds. strategii szczepień COVID-19 krytykowany za powolny start kampanii szczepień powiedział w poniedziałek, że: "lepiej jest przeprowadzić ją wolniej, ale dobrze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrześcijanie łączą się online. Trwają wirtualne Europejskie Spotkania Młodych

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 13:29
Od dwóch dni w Taizé we wschodniej Francji odbywają się Europejskie Spotkania Młodych - organizowane przez tamtejszą międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbywa się częściowo wirtualnie - młodzi chrześcijanie mogą uczestniczyć w modlitwach i spotkaniach transmitowanych w Internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Pierre Cardin. Słynny dyktator mody miał 98 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 13:46
W wieku 98 lat zmarł francuski projektant mody Pierre Cardin - poinformowała we wtorek agencję AFP jego rodzina. "Wizjonerski stylista i pionier pret-a-porter" zmarł rano w szpitalu amerykańskim w Neuilly pod Paryżem - przekazała agencja.
rozwiń zwiń