Ich rola w życiu wnuków jest bezcenna. Za co kochamy dziadków?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:40
Dziadkowie to takie niezwykłe osoby, które zabiorą nas na spacer, naprawią rower, przytulą czy opowiedzą historię sprzed lat. - Dziadek nas kocha i troszczy się o nas - mówią o dziadkach najmłodsi. A czy w XXI wieku łatwo być dziadkiem? Sprawdziła to nasza reporterka Małgorzata Abgarowicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

babcia 1200.jpg
Dzień Babci. Jakie są współczesne babcie i... czego im życzyć?
Posłuchaj
03:44 Jedynka/Cztery pory roku - 22.01.2021 dziadek "Dziadkowanie” w ogóle nie jest obowiązkiem - twierdzi Stefan Zubczewski, prywatnie dziadek czworga wnucząt (Jedynka/Cztery pory roku)

Eksperci zgodnie potwierdzają, że rola dziadków z każdym rokiem wzrasta coraz bardziej. - Dziadkowie przede wszystkim kształtują osobowość wnuków i dają im solidny fundament na resztę życia. Pokazują wartości i wpajają wnukom zasady moralne, takie jak obowiązkowość, pracowitość, samodyscyplina czy silna wolna - wylicza Anna Setlak, redaktor naczelna serwisu eDziadkowie.pl.

Gość Jedynki przyznaje, że to dziadkowie dzielą się ze swoimi wnukami historiami rodzinnych, jak i przekazują wartości religijne. - Możemy powiedzieć, że dziadkowie są fundamentem dla dzieci w budowaniu ich dalszej przyszłości - słyszymy.

- Są dziadkowie, którzy bardzo lubią pracować ze swoimi wnukami na przykład w ogrodzie, sadzie czy warsztacie. To również odgrywa ogromną rolę, ponieważ dzięki temu pokazują wnukom pewne zainteresowania i zaszczepiają w nich umiejętności praktyczne - uważa Anna Setlak.

Albo dziadek albo telefon

- "Dziadkowanie" w ogóle nie jest obowiązkiem - twierdzi Stefan Zubczewski, współtwórca portalu Babcia Polska i prywatnie dziadek czworga wnucząt. - Owszem, rozpieszczanie jest miłe, ale ja swoich wnuków nie rozpieszczam. Staram się być dla nich dobrym dziadkiem oraz odpowiadać na ich pytania zwięźle i na temat. Rozmawiamy o bardzo luźnych sprawach i jeżeli mają taką potrzebę, nie krępują się zapytać mnie o nic - dodaje dziennikarz.

Stefan Zubczewski zauważa jednak, że bycie dziadkiem w obecnych czasach wygląda całkiem inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. - Dzisiaj każdy chodzi z telefonem w ręku i właściwie cały czas w niego spogląda. Jak coś powiem, to wnuczek czy wnuczka natychmiast to sprawdzają. Kiedy do mnie przychodzą, staram się chować ich telefony. Mówię, że: "Albo ze mną albo z telefonem. Wybierajcie" - tłumaczy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Anna Setlak (redaktor naczelna serwisu eDziadkowie.pl), Stefan Zubczewski (współtwórca portalu Babcia Polska i prywatnie dziadek czworga wnucząt)

Data emisji: 22.01.2021 

Godzina emisji: 11.19

DS

Czytaj także

Współcześni dziadkowie. Jacy są?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 13:07
Z okazji dzisiejszego Dnia Babci i jutrzejszego Dnia Dziadka w "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, jak ich wizerunek zmienił się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczny senior w sieci. Test aplikacji moblilnych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:00
Choć seniorzy coraz lepiej radzą sobie w sieci, to nadal są grupą najbardziej narażoną na działanie oszustów. W Czwórce, w ramach akcji #pomagamseniorom, przygotowaliśmy przegląd aplikacji, które ułatwią życie naszym babciom i dziadkom. 
rozwiń zwiń