Media niezależne: Rosjanie wyszli na ulice, bo pragną sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 15:55
Rosyjskie społeczeństwo doszło do ściany i opozycja nie ma już drogi odwrotu - napisali dziennikarze "Nowej Gaziety". Podsumowując sobotnią akcję protestacyjną, podkreślili, że ludzie w całej Rosji wyszli na ulice nie tylko ze względu na Aleksieja Nawalnego, ale dlatego, iż pragną sprawiedliwości. Według rosyjskich mediów niezależnych protesty pod hasłem "Uwolnić Nawalnego" odbyły się w ponad 120 miastach.
Audio
  • Według dziennikarzy Nowej Gaziety - Rosjanie wyszli na ulice, bo pragną sprawiedliwości. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Starcia oddziałów prewencji z protestującymi Rosjanami
Starcia oddziałów prewencji z protestującymi RosjanamiFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W ocenie dziennikarzy "Nowej Gaziety", Rosjanie protestują, ponieważ nie widzą innego sposobu walki o sprawiedliwość w kraju, w którym nie ma sądów, ani wyborów. Podobnie ocenił ostatnie wydarzenia rosyjski dziennikarz i obrońca praw człowieka Leonid Parfionow. - My nie tylko występujemy w obronie Nawalnego, ale w obronie siebie, swojej obywatelskiej godności, swojego prawa do krytykowania władzy, chociaż ona nam tego zakazuje i o prawo wybierania do organów władzy tych, którzy reprezentują te nasze nastroje - podkreślił rosyjski obrońca praw człowieka.

Dziennik "Nowaja Gazieta" zwrócił uwagę, że społeczeństwo obywatelskie w Rosji doszło do ściany i nie ma już odwrotu. "Otrucie Nawalnego, sąd w komisariacie policyjnym nie mogą być akceptowane przez ludzi mających moralne zasady" - napisał dziennik.


Posłuchaj
00:42 10868044_1.mp3 Rosyjska opozycja zamierza 31 stycznia powtórzyć ogólnokrajowy protest w obronie Aleksieja Nawalnego - napisał w internecie bliski współpracownik polityka Leonid Wołkow. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

"Nowaja Gazieta" podkreśla, że nie mają już drogi odwrotu również funkcjonariusze organów siłowych, którzy uwierzyli w skuteczność "twardego scenariusza", ponieważ ich działania kwalifikują się do rozpatrzenia przez Trybunał Karny w Hadze.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Aleksiej Nawalny Rosja

Czytaj także

Kreml lekceważy protesty: wyszło mniej osób, niż głosuje na Putina

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 15:02
- Wielu będzie teraz mówić, że na nielegalne akcje wyszło wielu ludzi. Nie, wyszło mało ludzi, a wielu ludzi głosuje na Putina - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Ukrainy o Nawalnym: wróg mojego wroga jest moim przyjacielem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:51
Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem - powiedział o rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Dodał, że Ukraina popiera apele o uwolnienie Nawalnego, ponieważ jest on wrogiem prezydenta Rosji Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef unijnej dyplomacji ma lecieć do Rosji, pomimo sprzeciwu Polski i państw bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 15:03
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell jednak ma lecieć do Rosji z wizytą mimo zastrzeżeń Polski i krajów bałtyckich. Na razie żadnych sankcji wobec reżimu w Moskwie nie będzie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że taki jest wynik dzisiejszej narady unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Oficjalnie o przebiegu dyskusji na temat Rosji ministrowie z państw członkowskich będą informować po spotkaniu, przed 16.00.
rozwiń zwiń