"Kajko i Kokosz" Janusza Christy w filmowej wersji

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 17:15
Bohaterami audycji będą Kajko i Kokosz. Powstaje właśnie animowana ekranizacja jednego z najbardziej kultowych polskich komiksów "Kajko i Kokosz" Janusza Christy.
Audio
  • Ekranizacja komiksu "Kajko i Kokosz" (Jedynka dzieciom)
Kajko i Kokosz
"Kajko i Kokosz" Foto: mat prasowe

1200_śnieg_shutterstock.png
Jak powstają płatki śniegu?

Janusz Christa, to polski autor komiksów, rysownik i scenarzysta, z wykształcenia ekonomista. Autor jednej z najpopularniejszych polskich serii komiksów "Kajko i Kokosz".

Trzykrotnie podejmowano próby ekranizacji komiksów Janusza Christy. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku polski oddział amerykańskiego potentata kreskówkowego Hanna-Barbera, wspólnie ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej podjął pierwszą próbę filmowej adaptacji przygód Kajka i Kokosza, która zakończyła się na etapie testów i wstępnych animacji, wiernych komiksowemu pierwowzorowi.

Od 2001 trwały prace nad aktorską adaptacją Kajka i Kokosza, które zostały wstrzymane z powodu zbyt niskiego budżetu. 23 czerwca 2006 miała miejsce premiera 16-minutowego filmu Kajko i Kokosz w reżyserii Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego, wyprodukowanego w studiu Virtual Magic, zrealizowanego techniką animacji komputerowej, na bazie jednego z wątków komiksu "Zamach na Milusia". Historia ta została przedstawiona z punktu widzenia przyglądającej się mrówki, pokrywa się w dużej mierze z pierwowzorem i wypełniają ją zabawne scenki oraz żarty głównych bohaterów. Film miał być wstępem do dużo większego projektu, lecz do śmierci twórcy komiksu nie udało się go zrealizować. Obecnie Netflix zekranizuje przygody bohaterów.

Zapraszam, Joanna Ficińska.


Posłuchaj
28:30 2021_03_03 19_30_29_PR1_jedynka_dzieciom.mp3 Ekranizacja komiksu "Kajko i Kokosz" (Jedynka dzieciom)

 

***

Tytuł audycji: Jedynka Dzieciom 

Prowadziła: Joanna Ficińska

Data audycji: 3.04.2021 

Godzina audycji: 19.06

ag/wikipedia

Czytaj także

Tajniki zawodu iluzjonisty

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 20:35
Potrafi zmienić chusteczkę w bukiet kwiatów, odgadnąć kolejność ułożenia kart, rozsupłać węzeł jednym ruchem i wyciągnąć królika z kapelusza. Często ubrany jest we frak i posługuje się różdżką i cylindrem. Czasami te rekwizyty nie są mu potrzebne, ale jedno jest pewne - potrafi skupić na sobie uwagę publiczności. Mowa o iluzjoniście. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień składanek i łamigłówek. Międzynarodowy Dzień Puzzli

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:31
Rozwiązywanie składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność oraz wyobraźnię. Warto więc poświęcić im trochę czasu. Dziś mamy do tego dobrą okazję.
rozwiń zwiń