"Skąd te krzywe usta, Bolesławie?"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 19:07
Gościem jest Grażyna Bąkiewicz, autorka książki o tym tytule. Grupka nastolatków przenosi się w czasie o prawie tysiąc lat, żeby wyjaśnić, skąd się wziął przydomek króla Bolesława Krzywoustego. Odpowiedzi jest wiele, a szukając tej właściwej, uczniowie dowiedzą się również, co oznaczały postrzyżyny, kto nosił giezło, jak można było podsłuchiwać przez kamienne ściany, kto mieszkał na podgrodziu. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Portret Bolesława III Krzywoustego autorstwa Jana Matejki. Dzieło pochodzi z cyklu Poczet królów i książąt polskich
Portret Bolesława III Krzywoustego autorstwa Jana Matejki. Dzieło pochodzi z cyklu "Poczet królów i książąt polskich"Foto: Jan Matejko/Wikipedia/Domena publiczna

NIEMAPA Free 1200.jpg
Spacer śladami historii. Nowa NIEMAPA o Trakcie Królewskim w Warszawie

Posłuchaj
19:11 2021_11_19 19_07_32_PR1_jedynka_dzieciom.mp3 "Skąd te krzywe usta, Bolesławie?" (Jedynka dzieciom)

 

***

Tytuł audycji: Jedynka Dzieciom

Prowadziła: Joanna Ficińska 

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 19.07

ag

Zobacz więcej na temat: dzieci Joanna Ficińska

Czytaj także

Opowieść o pomnikowych drzewach w Polsce. Najstarszy dąb ma 760 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 21:40
Drzewa od dawna zajmowały szczególne miejsce w świadomości ludzi. Nasi praojcowie czcili je jako święte, a już w 1347 roku król Kazimierz Wielki w statucie wiślickim zakazał wycinania wiekowych dębów. Był to pierwszy akt prawny, związany z ochroną przyrody w Polsce. Od tamtej pory prawa zmieniały się wielokrotnie, jednak drzewa wciąż pozostały pomnikami naszej historii i tożsamości narodowej. Najstarsze z nich to istne skarby polskiej przyrody. W "Jedynce Dzieciom" porozmawialiśmy o najciekawszych pomnikowych drzewach w Polsce. Jedno z najstarszych to dąb Chrobry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co widać na jesiennym niebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 20:10
Czy jesień to dobra pora dla astronomów? Co widać na jesiennym niebie? W "Jedynce Dzieciom" rozmawialiśmy z Jerzym Rafalskim z Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń".  
rozwiń zwiń