Joanna Dark i Marek Dutkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 22:22
Ona - piosenkarka i aktorka, on - poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, dziennikarz i wydawca, a także osobowość telewizyjna.
Joanna Dark (L) i Marek Dutkiewicz (P)
Joanna Dark (L) i Marek Dutkiewicz (P)Foto: PAP/Stach Leszczyński

Joanna Dark w czasie studiów wystąpiła ze swoim recitalem songów Brechta "Mein lieber Brecht", za który na festiwalu akademickim FAMA otrzymała stypendium za "intrygującą osobowość artystyczną". Wystąpiła w 500 spektaklach w słynnym brodwayowskim składzie musicalu METRO. W polskiej wersji językowej wykonuje tytułową piosenkę w filmie "Król Lew" wytwórni Disneya, jednym z najlepszych filmów animowanych jakie powstały. Grała w filmach i serialach: "Marzenia do spełnienia", "To ja złodziej", "Przepis na życie".

Marek Dutkiewicz współpracował m.in. z takimi zespołami i wokalistami, jak: 2 Plus 1, Andrzej i Eliza, Felicjan Andrzejczak, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Kombi, Lombard, Urszula, Zdzisława Sośnicka. Utwory z jego tekstami można też usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak: Alibabki, Bemibek, Marta Borecka, Monika Borys, Ewa Farna, Bogdan Gajkowski, Homo Homini, Olga Jackowska, Martyna Jakubowicz, Anna Jantar, Irena Jarocka, Majka Jeżowska, Klincz, Lady Pank, Jacek Lech, Jan Lewandowski, Anna Mamczur, Zofia Nowakowska, Pro Contra, Krystyna Prońko, Andrzej Rybiński, Skaldowie, Wojciech Skowroński, Piotr Szczepanik, Test, Trubadurzy, Varius Manx, Wawele, Marianna Wróblewska, Beata Wyrąbkiewicz, Wiktor Zatwarski, Papa Dance (pod pseudonimem Wojciech Filipowski.

Napisał libretto do musicalu "Mewa" oraz suity "Aktor" (muz. Janusz Kruk), jak również songi do musicalu "Sny Sindbada Żeglarza" (muz. A. Zarycki). W 1983 r. otrzymał II nagrodę na KFPP w Opolu za piosenkę "Szklana pogoda".

Joannę Darki i Marka Dutkiewicza będzie w malowaniu wspierał syn Ksawery.

Zobacz więcej na temat: Marek Dutkiewicz Choinki Jedynki

Czytaj także

Podróż żaby i kradzież kury. Marek Dutkiewicz dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:30
Autor wielu hitów, które są w kanonie polskiej piosenki, chętnie tworzy także dla dzieci. W "Muzycznej Jedynce" opowiedział, jak powstawały książka i płyta "Żaba w Afryce". I co ma z nimi wspólnego Piotr Fronczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: Toyota nigdy nie odwdzięczyła mi się za "Jolkę"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 13:39
- Gdy powstawała ta piosenka, nie istniało jeszcze pojęcie product placement. Można było swobodnie użyć nazwy danej marki. Natomiast nigdy potem, na firmowej stacji pojazdów nie zafundowano mi za to nawet filiżanki kawy - żartował w audycji "Lato z Radiem" autor tekstu piosenki Budki Suflera "Jolka, Jolka pamiętasz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: najwięksi radiowcy zaczynali w Rozgłośni Harcerskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 08:44
- Byli wśród nich m.in. Wojciech Mann, Marek Wiernik i Piotr Kaczkowski - wspominał w Jedynce dziennikarz muzyczny i autor tekstów piosenek Marek Dutkiewicz.
rozwiń zwiń