Wielki bohater Powstania Warszawskiego - nasza stolica

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:21
- O Warszawie po II wojnie światowej mówiono wręcz, że jest to krajobraz górski, że są to wąwozy i trzeba się wspinać. Wracający po 1944 roku Warszawiacy nie zawsze potrafili odnaleźć swój adres, bo tak bardzo zostało zniszczone miasto pod względem topograficznym - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Dr Szymon Niedziela opowiada o zniszczeniach w czasie II wojny światowej w Warszawie (Ekspres Jedynki)
Szymon Niedziela
Szymon NiedzielaFoto: W. Kusiński/ PR

Warszawa w dniach Powstania Warszawskiego była nie tylko tłem, ale i bohaterem owych bolesnych wydarzeń. Mówi się, że jest to miasto, które przeżyło własną śmierć. Po II wojnie światowej podniosło się z ruin - w wyniku działań wojennych zostało zniszczone w 85 procentach.

- Zaraz po upadku Powstania Warszawskiego, w październiku, listopadzie i grudniu 1944 roku zobaczylibyśmy księżycowy krajobraz. Dzisiaj chodząc ulicami Warszawy, oglądając różne zaułki i place, pamiętajmy, że to naprawdę była przestrzeń i krajobraz dla nas niewyobrażalny - opowiada kierownik Działu Obsługi Ekspozycji MPW.

W programie wyjaśniliśmy, dlaczego chciano to miasto zrównać z ziemią i z jakich powodów porównywanie Warszawy z Hiroszimą jest błędne.

Powstanie Warszawskie - Serwis specjalny >>>

Relacja z 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego >>>

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Gość: dr Szymon Niedziela (politolog, kierownik Działu Obsługi Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 31.07.2016

Godzina emisji: 15.30

sm/mg

Czytaj także

Obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 22:13
W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przez cały dzień w całym mieście odbywały się uroczystości ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Armia Krajowa w Powstaniu Warszawskim nie zawiodła"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 17:30
Efektem każdego powstania jest impuls i wskazówka dla kolejnych pokoleń, że o wolność trzeba walczyć - mówił w poniedziałek prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski w trakcie uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie.
rozwiń zwiń