Antoni Krauze: "Smoleńsk" powstał ze sprzeciwu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 17:35
- Zależało mi na tym, żeby sprzeciwić się manipulacji, która była bardzo widoczna. Oczywiście, żeby sprzeciw był czymś poparty, musiałem spróbować poznać fakty, dowiedzieć się, jak to wyglądało lub mogło wyglądać - tak reżyser Antoni Krauze mówi o swoim najnowszym filmie "Smoleńsk".
Audio
  • Antoni Krauze o swoim filmie "Smoleńsk" (Ekspres Jedynki)
Antoni Krauze
Antoni KrauzeFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Twórca podkreśla, że swój film realizował w czasach rządów Platformy Obywatelskiej. - W związku z tym miałem bardzo trudne życie. Tworzyłem ten film nie tyle przeciwko samej władzy, co z niezgody na to, co otaczało tragedię smoleńską. Tamta władza robiła wszystko, żeby ten film nie powstał, po premierze już wiem, że się nie udało - mówi Krauze.

Gość Jedynki mówi też o SMS-ie, który otrzymali politycy partii rządzącej w pierwszych godzinach po katastrofie: - Winą mieli być obciążeni piloci samolotu, w wiadomości było napisane: "mamy tylko ustalić, kto ich do tego zmusił".

Czy "Smoleńsk" to film kobiecy? Również o tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Antoni Krauze (reżyser)

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 16.22

mg/mc

Czytaj także

Premiery kinowe 2016. "Smoleńsk", western z di Caprio...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 14:57
- Trudno powiedzieć jakiego typu będzie to film: polityczny, historyczny, reporterski czy paradokumentalny. Na pewno jednak "Smoleńsk" będzie filmem ważnym, bo podejmuje traumatyczny temat dla Polski - mówi Janusz Wróblewski, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niech żyje nam! "Miś" Barei skończył 35 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 16:20
Kultowe cytaty, które na trwałe weszły do języka i obraz Polski końca lat 70. w krzywym zwierciadle. Dokładnie 35 lat temu, 4 maja 1981 roku odbyła się premiera filmu "Miś" Stanisława Barei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera filmu "Smoleńsk". "Oparliśmy się na faktach"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 10:41
- To jest film fabularny, z tym że wszystko to, co dotyczy bezpośrednio katastrofy, staraliśmy się oprzeć na faktach - mówił na premierze "Smoleńska" reżyser Antoni Krauze.
rozwiń zwiń