Yoshinori Ohsumi laureatem medycznego Nobla. Czego dokładnie dotyczą jego badania?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 18:00
Japoński badacz otrzymał nagrodę za wykrycie mechanizmów dotyczących autofagii komórek. - Autofagia może pełnić funkcje ratunkowe, kiedy komórka jest pozbawiona substancji odżywczych i wykorzystuje składniki własne, żeby przeżyć. Natomiast w medycynie mówimy o tzw. śmierci komórki w mechanizmie autofagii, czyli w takiej sytuacji, kiedy pod wpływem leków przeciwnowotworowych w komórce nowotworu dochodzi do takiego nasilenia procesu autofagii, że pomału sama się trawi i poprzez to umiera - wyjaśniał dr Łukasz Biały z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Dr Łukasz Biały wyjaśnia, na czym polega proces autofagii za który przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (Ekspres Jedynki)
Yoshinori Ohsumi jest profesorem na Tokijskim Instytucie Technologicznym, czołowej w Japonii uczelni o profilu przyrodniczo-technologicznym
Yoshinori Ohsumi jest profesorem na Tokijskim Instytucie Technologicznym, czołowej w Japonii uczelni o profilu przyrodniczo-technologicznymFoto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Jak dodaje rozmówca Doroty Truszczak zjawisko autofagii było obserwowane od bardzo wielu lat. - Jest opisywane w prawie każdym podręczniku na poziomie licealnym. Natomiast tegoroczny laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologi Yoshinori Ohsumi bardzo dokładnie scharakteryzował mechanizmy prowadzące do indukcji autofagii i do określenia losów struktur znajdujących się w autofagosomach, czyli miejscu utylizacji części komórki, które w danym momencie nie są jej niezbędne do życia albo nie są jej już potrzebne - mówił dr Łukasz Biały. 

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony tegorocznym nagrodom Nobla <<<

Co wiemy o przyczynach autofagii? Jak autofagię wykorzystują leki przeciwnowotworowe i czy można wkrótce spodziewać się przełomu w leczeniu onkologicznym? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Karolina Rożej

Rozmawiała: Dorota Truszczak

Gość: dr Łukasz Biały (Warszawski Uniwersytet Medyczny) 

Data emisji: 3.10.2016

Godzina emisji: 16.20

gs/mp