Nobel z fizyki przybliża powstanie komputera kwantowego

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 17:02
- Nie pamiętam, kiedy tak się zdarzyło, żeby nagroda Nobla była przyznana wyłącznie za badania teoretyczne. Mamy problem, jak te matematyczne koncepcje przekładają się na sytuacje, które możemy wyjaśnić - skomentował Noble 2016 z fizyki prof. Jakub Tworzydło.
Audio
  • Prof. Jakub Tworzydło o tegorocznym Noblu z fizyki (Expres Jedynki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

Szwedzka Akademia nagrodziła: Davida Thoulessa, Duncana Haldane`a i Michaela Kosterlitza za teorię topologicznych przejść fazowych.

Nasz ekspert, fizyk, prof. Jakub Tworzydło wyjaśnił, że nagrodzona teoria Kosterlitza-Thoulessa dotyczy świata zjawisk kwantowych i bardzo niskich temperatur, bliskich zeru bezwzględnemu. - W tym świecie kwantowym, przejście z sytuacji porządku i nieporządku następuje przy podwyższaniu temperatury. Tworzą się wiry i antywiry, z których powstaje gaz - wyjaśniał prof. Tworzydło. - Trudno dziś o bezpośrednie zastosowanie tej teorii - stwierdził ekspert.

Dodał, że ważny jest pewnien aparat pojęciowy dotyczący stanów materii kwantowej, który nagrodzeni fizycy stworzyli, ponieważ przybliży nas on do celu, jakim jest zbudowanie komputera kwantowego.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzący: Karolina Rożej

Rozmawiała: Dorota Truszczak

Gość: prof. dr hab. Jakub Tworzydło (fizyk, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 4.10.2016

Godzina emisji: 16.20

ab/kd

Czytaj także

Tajemnice fizyki. Czy da się zatrzymać czas?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 12:55
W "Eurece" zaprosiliśmy na najbliższe wydanie "Sondy 2" w TVP2. Jednym z tematów programu będzie czas. A jak można zdefiniować to pojęcie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yoshinori Ohsumi laureatem medycznego Nobla. Czego dokładnie dotyczą jego badania?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 18:00
Japoński badacz otrzymał nagrodę za wykrycie mechanizmów dotyczących autofagii komórek. - Autofagia może pełnić funkcje ratunkowe, kiedy komórka jest pozbawiona substancji odżywczych i wykorzystuje składniki własne, żeby przeżyć. Natomiast w medycynie mówimy o tzw. śmierci komórki w mechanizmie autofagii, czyli w takiej sytuacji, kiedy pod wpływem leków przeciwnowotworowych w komórce nowotworu dochodzi do takiego nasilenia procesu autofagii, że pomału sama się trawi i poprzez to umiera - wyjaśniał dr Łukasz Biały z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za badania chaosu, ciemnej materii? Dla kogo Nobel z fizyki? Dziennikarze typują kilku faworytów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 11:23
We wtorek 4 października, około godziny 11.45, poznamy tegorocznego laureata - bądź laureatów - nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Te prestiżowe wyróżnienia, ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu, są przyznawane od 1901 roku.
rozwiń zwiń