René Zavoral: Cyfryzacja radiowa trudniejsza od telewizyjnej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 11:50
- Podobnie jak Polskie Radio jesteśmy w połowie drogi. Nasze radio zaczęło nadawanie cyfrowe 10 lat temu. Dzisiaj mamy cztery specjalne kanały cyfrowe. Dwa lata temu czeski rząd przyjął strategię cyfryzacji radia, która utrzymuje status quo - mówił szef czeskiego radia René Zavoral.
Audio
  • Dyrektor generalny czeskiego radia publicznego (Ekspres Jedynki)
Na zdjęciu prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk i dyrektor generalny Czeskiego Radia, Ren Zavoral
Na zdjęciu prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk i dyrektor generalny Czeskiego Radia, René ZavoralFoto: Czeskie Radio

Gość Jedynki dodał, że ta strategia nie jest dla niego dobrą wiadomością, bo pozwala jedynie na istnienie działających już czterech cyfrowych kanałów. - To bardzo dziwne, bo jesteśmy już gotowi na rozwój technologii czy kontentu i mamy już nawet na to finansowanie. Nie ma jednak wsparcia politycznego. Do tego, ze strony stacji prywatnych jest spory sprzeciw, a bez współpracy ze stacjami komercyjnymi nie będziemy w stanie rozwinąć technologii cyfrowej DAB, ani żadnej innej nowoczesnej technologii - ocenił rozmówca Wojciecha Cegielskiego.

Rozmówca Wojciecha Cegielskiego nawiązał do przeprowadzonej skutecznie cyfryzacji telewizji. - - Była ona łatwiejsza ze względu na wydanie dyrektywy Komisji Europejskiej. W przypadku radia, nie ma nawet takiej woli ze strony władz poszczególnych krajów Europy - stwierdził Zavoral i dodał, że w przyszłym tygodniu jedzie do Brukseli. -  Będę przekonywał przedstawicieli Komisji Europejskiej aby wsparli projekt DAB+ - deklarował.

Czy młodzi słuchacze będą słuchać radia przez naziemne nadajniki cyfrowe? Jakie oprócz DAB+ platformy nadawcze mogą być jeszcze wykorzystane? Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadziła: Karolina Rożej

Rozmawiał: Wojciech Cegielski

Gość: René Zaworal ( dyrektor generelny publicznego radia czeskiego)

Data emisji: 6.10.2016

Godzina emisji: 15.34

ab/mz

Czytaj także

Europejskie Forum Radiowe w Krakowie. "Temat cyfryzacji jest kluczowy i ważny"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 17:00
Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce i Europie? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie, którego organizatorem było Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowie mediów z całej Europy w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 14:00
Na międzynarodową konferencję, którą zorganizowało Polskie Radio, przybyli przedstawiciele największych mediów publicznych w Europie, między innymi dyrektorzy BBC Hellen Boaden i Graham Ellis oraz dyrektor generalny Deutschlandradio Willi Steul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio cyfrowe - początki, teraźniejszość i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 11:45
- Historia radia cyfrowego zaczyna się w drugiej połowie lat 80. XX wieku. W Europie realizowano wtedy projekt o nazwie DAB Eureka 147. Cyfra ta wzięła się stąd, że zaangażowało się w to 147 firm. Koordynatorem była natomiast Komisja Europejska - mówi dr Jacek Cichocki.
rozwiń zwiń