X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Penderecki doktorem honoris causa KUL

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 18:10
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II podczas 5. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa znanemu na całym świecie kompozytorowi - profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.
Audio
  • Krzysztof Penderecki tuż po odebraniu tytułu doktor honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawla II (Ekspres Jedynki)
Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki odebrał tytuł honoris causa KUL podczas drugiego dnia V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki odebrał tytuł honoris causa KUL podczas drugiego dnia V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Tuż po uroczystości mistrz Penderecki mówił naszej reporterce: - Mam ponad 50 doktoratów, ale tylko dwa - i ten jest drugi,  z uniwersytetów katolickich. Pierwszy przyznała mi uczelnia w Stanach Zjednoczonych.

Wspominając swój znakomity utwór "Pasję wg. św Łukasza", Krzysztof Penderecki mówił: - Jako młody, początkujący kompozytor porwałem się na napisanie pasji, a przecież po Bachu przez kilkaset lat nie powstała wielka pasja, być może dlatego, że kompozytorzy byli przytłoczeni geniuszem Bacha. Podjąłem się tego na 1000-lecie chrztu Polski, choć wtedy muzyka sakralna nie była w Polsce dobrze widziana - wyjaśniał kompozytor.

Studiował filologię, architekturę i historię sztuki. Profesorem został w wieku trzydziestu kilku lat. - Miałem bardzo rozlegle zainteresowania, które w pewnym sensie zostają na później. Nie mogłem się zdecydować. Wtedy mój profesor, u którego prywatnie pobierałem lekcje kompozycji, zapisał mnie do wyższej szkoły muzycznej, a ja chciałem być filologiem klasycznym... - wyznał Penderecki.

Profesor Penderecki wytłumaczył naszej reporterce dlaczego uważa, że "utwór jest jak drzewo". Więcej w nagraniu audycji.

5. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej patronatem medialnym objął Program 1 Polskiego Radia.

***

Rozmawiała: Martyna Podolska

Nadano w audycji: "Ekspres Jedynki"

Data emisji: 14.10.2016

Godzina emisji: 17.45

ab/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak