X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sławomir Cenckiewicz: jest to ostateczne uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 14:00
- Jako człowiek płk Ryszard Kukliński wszystko stracił, a mimo to wszystko wygrał. Świadczy o tym także, w sensie symbolicznym, decyzja prezydenta o mianowaniu go na generała brygady - podkreślił historyk.
Audio
  • Historyk IPN Sławomir Cenckiewicz o płk. Ryszardzie Kuklińskim (Ekspres Jedynki)
Sławomir Cenckiewicz
Sławomir CenckiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady - poinformował w poniedziałek dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski.

- Z jednej strony jest to ostateczne uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego, a z drugiej strony - w jakimś sensie - jest to oskarżenie ludzi z dowództwa, kierownictwa Ludowego Wojska Polskiego. Pokazanie, że byli oni po złej stronie, że prawda leży tam, gdzie działał płk Kukliński - powiedział w audycji "Ekspres Jedynki" historyk Sławomir Cenckiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak podkreślił gość Jedynki, płk. Kukliński to był człowiek, który na początku wybrał zło. Według niego tak właśnie musi być oceniona jego służba komunizmowi w Ludowym Wojsku Polskim.


  Sławomir Cenckiewicz Płk Ryszard Kukliński jest jak literacki Kmicic - przeszedł bardzo długą drogę od zła ku dobru 
 

- Później jednak - obserwując miejsce, w którym pracował, dojrzewając - uznał, że musi z tym zerwać i przeszedł na stronę dobra. Podjął się współpracy z Amerykanami, po to, żeby ten komunizm, Układ Warszawski, Moskwę osłabić. W tym sensie jest jak literacki Kmicic - przeszedł bardzo długą drogę od zła ku dobru - ocenił Cenckiewicz.

- Moim zdaniem nigdy jedna osoba, jeden człowiek, nie zmienia losów świata. Natomiast na pewno płk Kukliński przyczynił się do tego, że wyścig zbrojeń między Zachodem a Sowietami wyglądał w taki sposób, że ten stosunek potencjałów został nieco zrównoważony, przez co Moskwie wywołanie III wojny światowej, wojny atomowej, po prostu się nie opłaciło - zaznaczył.

Wysłuchaj całego wywiadu. Ze Sławomirem Cenckiewiczem rozmawiał Patryk Michalski.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Gość: Sławomir Cenckiewicz (historyk, Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 25.10.2016

Godzina emisji: 15.42

kk/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 19:10
Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady - poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski.
rozwiń zwiń