Peter Simonischek: Wajda był dla mnie jedną z najważniejszych osób

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 00:13
- Bardzo lubię polskie kino, a Andrzej Wajda był jedną z najważniejszych osób w moim życiu, bo był bardzo mądrym, starym człowiekiem, który miał ogromną wiedzę w wielu dziedzinach - opowiada aktor Peter Simonischek.
Audio
  • Peter Simonischek o Europejskiej Nagrodzie Filmowej, swojej ostatniej roli i ulubionych polskich reżyserach (Ekspres Jedynki)
Aktor Peter Simonischek pozuje z nagrodą Europejski Aktor Roku za rolę w filmie Toni Erdmann, po zakończeniu ceremonii rozdania nagród Europejskiej Akademii Filmowej, we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki. Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszym wyróżnieniem na starym kontynencie, odpowiednikiem amerykańskich Oscarów
Aktor Peter Simonischek pozuje z nagrodą Europejski Aktor Roku za rolę w filmie "Toni Erdmann", po zakończeniu ceremonii rozdania nagród Europejskiej Akademii Filmowej, we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki. Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszym wyróżnieniem na starym kontynencie, odpowiednikiem amerykańskich OscarówFoto: PAP/Jacek Turczyk

Peter Simonischek dostał nagrodę dla najlepszego aktora w ramach Europejskich Nagród Filmowych, które zostały wręczone w miniony weekend we Wrocławiu. W filmie „Toni Erdmann” wcielił się w postać emerytowanego nauczyciela gry na pianinie, który z myślą o swojej córce Ines tworzy fikcyjną postać niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

- Celem tego filmu nie jest krytyka społeczna, a dzieje się to samo z siebie, występuje z całą masą innych rzeczy. Herman Hesse mówi w "Wilku stepowym", że ostateczną odpowiedzą jest śmiech, więc może ma rację - komentuje aktor.

Gość Jedynki opowiada o najgorszym żarcie, który zrobił swojemu synowi i innym polskim reżyserze, którego bardzo ceni.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Mariusz Gzyl

Rozmawiała: Martyna Podolska

Gość: Peter Simonischek (aktor)

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 16.22

sm/ab

Czytaj także

16. Festiwal Watch Docs - 60 filmów z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 16:29
- Na otwarcie festiwalu pokażemy film "Szkodliwe jednostki" Jonathana Littella. To debiut dokumentalny tego pisarza, autora "Łaskawych" i działacza organizacji pozarządowych - mówi Maciej Nowicki, dyrektor 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ken Loach: każdy może stać się Danielem Blakiem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 16:26
W sobotę, 10 grudnia, w Europejskim Forum Muzyki we Wrocławiu odbyła się 29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Najważniejsze nagrody, w tym za scenariusz, reżyserię i najlepszy film otrzymali twórcy filmu "Toni Erdmann".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wim Wenders: studiowałem medycynę, ale poczułem, że muszę iść w innym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 16:20
- Jestem wewnętrznym optymistą, być może dlatego, że nie jestem nostalgikiem, to moje filmy są melancholijne - zauważał reżyser. Wspominał też swój ostatni film "Piękne dni w Aranjuez".
rozwiń zwiń