Niewidzialna książka, która uwidacznia problem bezdomności

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 00:12
- Ludzie bezdomni potrzebują pomocy, a bez takich akcji, jak "Niewidzialni", oni pozostaną na mrozie - mówi w radiowej Jedynce Mariusz Pitura z agencji Walk.
Audio
  • Niewidzialna książka pomaga bezdomnym (Ekspres Jedynki)
Książka wydrukowana jest farbą, która ujawni litery jedynie w ujemnej temperaturze. Wyobraź sobie czytanie o spaniu na mrozie i fizyczne jego odczuwanie. Im ciekawszy tekst, tym dłużej czytasz. Im dłużej czytasz tym bardziej Ci zimno. Im bardziej Ci zimno, tym wyraźniej czujesz, o czym tekst traktuje.
Książka wydrukowana jest farbą, która ujawni litery jedynie w ujemnej temperaturze. Wyobraź sobie czytanie o spaniu na mrozie i fizyczne jego odczuwanie. Im ciekawszy tekst, tym dłużej czytasz. Im dłużej czytasz tym bardziej Ci zimno. Im bardziej Ci zimno, tym wyraźniej czujesz, o czym tekst traktuje.Foto: Mat. pras.

Z wyglądu nie jest podobna do znanych nam z księgarni książek. Zrobiona z tektury okładka przypomina kartonową paczkę kurierską, a w środku jest wstęp i tytuł "Niewidzialni". Poza tym pusto, czyste strony, na których druk ukazuje się dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera stopni.

- Chodziło o to, by czytając książkę, którą napisali bezdomni czuć, że teksty, które powstawały na mrozie mają tendencję i szansę na to, by nas poruszyć, byśmy bardziej zrozumieli świat ludzi, który na co dzień jest dla nas niewidzialny - opowiada Mariusz Pitura, współautor projektu.

Kto wpadł na pomysł takiej książki? O tym i innych sposobach walki z bezdomnością mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Data emisji: 19.01.2017

Godzina emisji: 16.15

sm/pg

Czytaj także

Jak mądrze pomagać bezdomnym i żebrzącym?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 12:00
Każdego dnia na ulicach polskich miast widzimy osoby, które proszą o pomoc. W audycji "Głos za głos" pytamy o to, gdzie są granice społecznej empatii i jak mądrze pomagać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef RCB: powinniśmy uratować wiele osób zmarłych z wychłodzenia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 12:48
- W sytuacji kiedy mamy do czynienia ze znacznym spadkiem temperatury, wprost proporcjonalnie niemal rośnie liczba osób, które umierają z powodu wychłodzenia - mówił na antenie radiowej Jedynki Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc bezdomnym miarą naszego człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:34
- Każdy człowiek, bez względu na wszystko, ma prawo do tego, by był traktowany z szacunkiem - apelowała Adrianna Porowska, na co dzień pomagająca bezdomnym.
rozwiń zwiń